Citat:
Ursprungligen postat av
kalle-sand
Men kom igen nu, du är på Rättspsyk - en av de tyngsta instanserna och högsta kompetensen vi har inom Psykiatri, och de skulle inte ha förmåga att sätta rätt diagnos på sina patienter? Jag finner det inte särskilt troligt påstående.
Det finns fö många mediciner man kan föra samma argumentation om som du gör, tex morfin. Absoluta majoriteten mår bra under morfin och presterar bra med det i kroppen, men det innebär inte att samtliga har brutna armar/ben/revben etc för den sakens skull. Två saker KAN vara sanna samtidigt, utan att behöva ha med det ena eller andra att göra. Så även i ditt fall.
Det absolut bästa du kan göra är att svara så samvetsmässigt "rätt" som du kan, då får du också bäst resultat och störst chans till faktiskt hjälp - vilken den nu än må vara - för att livet ska bli mer levnadsbart och fungera bättre i framtiden. Men med det sagt måste man också vara medveten om att sjukvården kan inte prestera mirakel. Men absolut förtjänar du den bästa hjälp du kan få för vilket tillstånd du nu än må vara i. Helt klart.
Du skulle bara veta vilket slags maskineri rättspsykiatrin är… Under mina snart fem år har jag plöjt igenom otaliga mängder läkare, psykologer, behandlingsassistenter, socionomer, sjuksköterskor, undersköterskor m.m. och dem flesta kan inte ett skit. Det är så skrämmande hur den här verksamheten bedrivs att man saknar ord faktiskt. Riktig lekstuga är det!
Alltså… Jag misstänker starkt att jag har ADHD, men även om så inte är fallet, så önskar jag att få en ADHD-diagnos så att jag kan få ADHD-medicin. Oavsett om jag har det eller inte. Det är lite det den här tråden var tänkt att handla om, hur man bäst går tillväga för att erhålla en ADHD-diagnos. Om folk som har ADHD-diagnoser kan dela med sig utav hur man går tillväga, eller andra insatta.
Citat:
Ursprungligen postat av
GonerStoner
Har du råd så finns det läkare online som sätter diagnoser.
Där verkar det mest handla om att kunna betala.

Det är en utav mina backup planer!
Citat:
Ursprungligen postat av
torst3n
Och mjölk är vodka eftersom båda innehåller berusningsmedlet etanol. Läs gärna på hur dessa preparat fungerar innan du skriver sånt här.
OnT:
Du vill ha diagnosen men inte specifikt medicinerna? Har jag förstått dig korrekt då?
I sådana fall hur känner du att detta skulle hjälpa dig?
Jo, visst vill jag ha medicinerna. Vill alltså både ha ADHD-diagnos och ADHD-medicin!
Citat:
Ursprungligen postat av
Sqrbanken
De har tyvär delat ut ADHD-diagnoser som konfetti i ca. tio år nu vilket är lökigt för oss OG:s och som verkligen lider av pisset (blir sedan några år bemötta med samna skepsis som lajvarna).
Vet inte hur utredningarna görs idag, men förekommer ett wais-test så ska du clowna sönder "närminnes-delen". Den är ofta ingen lek för oss med genuina koncentrationssvårigheter.
Närminnet eller arbetsminnet är helt katastrofalt dåligt!