Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Fast det här är ju en ren lögn från dina sida. Det är inte en konspirationsteori att krig orsakar flyktingströmmar, och vad TS frågeställning handlar om är det kontraproduktiva i att stöda krig och konflikter, specifikt krig och konflikter Israel är inblandade i, i samma närområde som man inte vill ha flyktingar ifrån.
Eller lever ni moderatorer i en alternativ värld där upp är ner och grundläggande logik inte gäller? Men bra att du iaf. erkänner att admin är en lika god censurivrare som du är.
Citat:
Ursprungligen postat av
Abdul.Alhazred
Samma admin som förbjöd trippelparanteser?
"Yttrandefrihet på riktigt"
Nä, detta var mer uselt än vanligt när det gäller Israel och dess apologeter.
Att idiotförklara folk som kritiserar Israel är väldigt vanligt här men TS lägger ju knappast fokus på Israel i tråden utan på varför folk uppmuntrar ett krig som ger flyktingar till Sverige. Hur kan det ses som en konspiration?
Citat:
Ursprungligen postat av
Cronos420
Hur är det en konspirationsteori att krig skapar flyktingar?
Det är en uppenbar konspirationsteori att Israel skapat krig i med 20 miljoner flyktingar som följd. De flyktingströmmar tilll Europa som varit aktuella de senaste decennierna är som bekant från Irak, Afganistan, Syrien, Somalia och övriga Afrika. Israel har inte varit i krig med något av dessa länder. Ett alternativ för TS hade varit att diskutera invandring kopplad till t.ex. Libanon eller Gaza, men då är siffran på 20 miljoner absurd.
Om man vill diskutera massinvandring till Europa och Sverige och Israel i PU så får man presentera ett underlag för den kopplingen, annars ser jag det som just en konspirationsteori. Det är inte censur utan flytt av en tråd till en lämpligare plats, något vi gör dagligen.