Citat:
Ursprungligen postat av
whoisduck
Om hon blir diagnosticerad med en förlossningspsykos som är ett akut medicinskt tillstånd som oftast svarar snabbt på medicinering. Då när hon väl är frisk och risken för återfall bedöms som minimal kan förvaltningsrätten inte hålla henne kvar bara för att straffa henne. I liknande fall pratar vi snarare om totalt 3 till 5 år av sluten och öppen vård innan hon skrivs ut helt.
Däremot har du helt rätt om legget, det ryker direkt och hon kan glömma vården för gott. Belastningsregistret så börjar de 10 åren ticka först efter utskrivning, så hon är rödmarkerad i minst 15 år framöver.
Det är inte säkert. Mamman (och läkaren) som dödade sitt barn och försökte döda sig själv i Nyköping 2012 under förlossningspsykos blev inte av med sin läkarlegitimation. IVO anmälde till HSAN (Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd)
som bedömde att det inte skulle dras in..
Detta för att:
Citat:
kvinnan begick brottet när hon led av en akut psykisk sjukdom, som var tillfällig och övergående. Den vård som hon dömdes till har nu upphört och återfallsrisken är låg. Sjukdomen utlöstes efter förlossningen och hade således ingen koppling till hennes arbetssituation, skriver ansvarsnämnden.
Varken hennes psykolog eller psykiatriker ansåg att det fanns skäl att återkalla legetimationen.
Värt att notera är att artikeln skrevs mindre än ett år efter händelsen och där framgår det att vården upphört. Detta trots att barnet i det ärendet dog och hon dömdes till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Oavsett vad man kan tycka om det så ska rättspsykiatrisk vård inte pågå längre än det behövs utifrån vården eller om det bedöms finnas återfallsrisk kvar och utifrån att det anses vara ett tillstånd som går snabbt att behandla så lär det inte pågå i några 3-5 år.