Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Jag menar bara att du kanske inte behöver slösa din energi och tid på att bevisa att SE var på mordplatsen. Att han var där, och sedan dessutom sprang därifrån, är sådant som är oomtvistat. Polisens uppfattning om att SE var där bygger väl på den sammantagna bilden man fått av bl.a. utstämplingstiden, tidpunkten för mordet, vittnesförhör och SE:s egna uppgifter. SE förnekar alltså inte att han var på mordplatsen och att han sedan sprang därifrån och in i gränden. Däremot förnekar han själva brottet, och menar att det var en annan person som sköt Palme. Han lämnar också en alternativ förklaring till att han sedan sprang därifrån (han menar att han sprang efter "mördaren" eller efter poliserna). Sedan kan det väl finnas enstaka och mer perifera privatspanare som ifrågasätter även de här mest grundläggande sakerna. Det finns t.o.m. de som ifrågasätter om Palme ens blev mördad.
De som menar att någon annan än den påhittade GM-SE sköt OP borde inte få skriva i den här tråden, det håller jag med om.
I januari nästa år skulle OP fyllt 100 år, så rent statistiskt är chansen i den här tråden att OP fortfarande lever
om han inte blev mördad ca 50%.
Vi vet inte heller om SE iscensatte sin egen död och egentligen lever loppan på en vingård i Rheingau.
Om SE var en hemlig agent är det inte ovanligt att uppdragsgivarna hjälper sina agenter att komma undan. Jämför gärna med Stig Bergling som dödförklarades av Jan Guillou, men egentligen befann sig i Mellanöstern med sin fru.
Ja inget vittne har sett SE skjuta OP och pekat ut honom som mördaren, där har du en poäng.