Citat:
Ursprungligen postat av
lommen
Har läst lite nu och där framkommer det enligt vittnen att C knappt jobbat i hela sitt liv. Det framkommer också att C är pengakåt och besatt av pengar.
Det verkar som hon enligt vittnen börjat dupera BO då fort mormor gått bort och sen får den delen av arvet som inte är lagstadgad till döttrarna.
Då slår det slint i huvudet på S och A då går det som det går.
Att de dömdes till långvariga fängelsestraff är helt i sin ordning.
Fast det stämmer inte det där med C.
Hon har ju ber eller mindre uppfostrats som ett barn till sina morföräldrar då hennes mamma A var ung när hon föddes.
Det vittnar ju både morfar och C om.
Tror A gör det också.
C är utbildad sjuksköterska och arbetar som skolsköterska om jag inte minns fel.
Två barn med funktionsnedsättning som både hon och pappa. Verkar göra allt för.
De enda som säger hon är peningkåt är ju hennes mamma och moster.
Broderns Markus/mattias minns int enabler har ju också fått pengar genom år en är de hjälpt till.
Alla verkar glad i gubben så länge kranen är på. Att hjälpen sen begränsas är väl för att morfar klarar sig med C hjälp. Och sen förändras ju relationen när de bråkar om hemmet för mormor innan.
Det är ju konflikterna med A och S som leder till att det blir avstånd. Sen börjar de ju bråka om arvet och försöker stoppa en försäljning. Att säga de i t bryr sig om pengar.
Fattar närstående här inne är upprörda. Man vill sällan se. Tillbringat tid i alla möjliga trådar här där släktingar/vänner försvarat vissa på helt galan sätt och har också svårt att acceptera när domen faller.
Men nu är de dömda i lagen mening och snacka att oskyldigt dömda nu sitter i fängelse är faktiskt bara skrattretande.
Ang mattkanten, mina blir också raka när man drar munstycket på dammsugaren över.