Igår, 00:03
  #29125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Du har stora brister i din förståelse för internationell lag.

En nyreggad användare som har ägnat 3 av sina 5 första inlägg på Flashback åt att citera mig. Well, well, det finns tydligen en outsinlig källa av kioskmongon med losermentalitet där ute.

Hela Israel är full av dessa, det ska du ha eloge för att du erkänner. Gjorde det ont i ostbågen?
Citera
Igår, 02:16
  #29126
Medlem
Qatar utlyser nu 4 dagars landssorg eftersom Emiren och Sheikhen Hamad bin Khalifa Al Thani avled stilla och lugnt nyligen. 74 år gammal blev han.

Det var han som var arkitekten bakom VM i fotboll år 2022.
Qatar avbryter nu också all sjöfartsverksamhet under denna tid.

Kustbevakningen ska dock patrullera som vanligt.

Citat:
Ursprungligen postat av Stehauf
I
På Cypern finns två brittiska militärbaser som även används av USA och Israel. Det har funnis misstankar om att de används som utgångspunkt för bombanfall mot bla Iran. En av dem blev attackerade av en drönare i mars, som ledde till vissa materiella skador. Som tur var, det finns bostadshus bara några hundra meter bort.

De flesta cyprioter vill ha bort militärbaserna. De är inget stöd för dem, eftersom de inte är med i NATO och Storbritannien inte är med i EU. Men Storbritannien vägrar blankt att stänga/lämna baserna, eller vara helt transparent med vade de används till, gentemot de styrande funktionerna på Cypern,. De och andra som nyttjar dessa baser, tycks inte ha problem med den fara och säkerhetsrisk de medför, för cyprioterna och de tusentals turister som besöker Cypern varje år.

Jaha så detta kontainerfartyg som seglade i lugnan ro utanför Omans kust skulle ha israeliska/amerikanska vapen med sig ombord ?
Fast varför lastades båten då i UAE om man får fråga ?

Fartyget hade enbart indiska sjömän som besättning ombord. En av dem är fortfarande saknad.
Och tros ha omkommit i havet.
Fartyget evakuerades och ska bogseras till någon lämplig hamn.
Det är oklart om hon kan börja att lastas av alla sina kontainrar, eller om hon kan
repareras på plats.

Dagens sammanräkning är 861 fartyg som är kvar i Persiska Gulfen.
Men uppgifterna är lite osäkra på det viset att de som ligger i Gulf of Oman
också har räknats med ibland.

I vart fall så fick en tanker segla iväg ändå från Irans kust nu under eftermiddagen.
Dess troliga destination är Indien.
Möjligt att den tankern inte stod under några sanktioner ?

Öarna Queshm och Kharg är nog i stort sett omöjliga att försvara för Iran.

De flaggstater som har fartygen innestängda där har nog en hel del att vilja
prata med Iran om ?
Rätt som det är så blir en hel hoper av iranska ambassadörer utkastade
med huvudet före, från respektive länder ?

Nej,, sanningen att säga så vet inte Iran längre vad de håller på med ?
De skjuter hej vilt bara ?
Attackera ett kontainerfartyg flaggat i Cypern och som bara har indier ombord ?

Som häromdagen då de råkade skjuta på ett gastankerfartyg ?
Iran leker verkligen med elden, tyvärr
Försöker Iran förklara tex Cypern och Indien krig ?

Vad är det för mening med att skicka missiler och drönare på Jordanien av
alla länder där ?

Jordanien som brukar hyllas för sin stabilitet och önskan om fred i regionen.
Jordanien som brukar ha goda relationer med Iran, för det mesta i vart fall.

Nu verkar Tokyo börsen ha öppnat. Oljan ökade bara 2,49 dollar per fat till
73,90. En ökning på 3,49 %. Inget anmärkningsvärt ännu ?

Ni som fortfarande yrar om finanskris osv. Är ju snarare så att marknaden
har blivit omstrukturerad och har anpassat sig.
Den är inte längre lika beroende av Persiska Vikens
olja längre.

För de större shippingrederierna så är det inte så blodigt att ta omvägen
runt södra Afrika längre. Det är bara en fråga om hur mycket man måste
tanka innan avfärden.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle Igår kl. 03:08.
Citera
Igår, 02:46
  #29127
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
Du lever sannolikt i ett land som fungerar, och att du vet att det finns överflöd av precis allt.
Jag kan lova dig att du har aldrig levt under sådana ekonomiska förhållanden,
som en vanlig människa.
.
De som drabbas kan i regel inte planera något för framtiden alls.
Inflation av detta slag av sådan hög nivå är extrem.
Och dina pengar blir inget värda, efter XX veckor.

Tips är att flytta till Iran och försök lösa dina ekonomiska problem där.

Vad är det svar på ens?

Poängen är ju att samma sak skulle hända i Sverige ifall USA sanktionerade alla som handlade med oss och vi i princip bara skulle kunna handla med Ryssland och Kina.

Den andra poängen är att Iran har överlevt i 5 år av 50% inflation, men att sådana nivåer även går att finna i länder som Argentina och Turkiet. Folket som inte är kapabla att lida ekonomiskt är helt klart amerikanerna, och detta är bara ett faktum. Får Iran upp inflationen i USA till 5, 6, 7% och skjuter upp räntan för amerikanerna samt gaspriser på 5-6 dollar och en statsskuld som skjuter upp ytterligare så upplevs det som mycket värre i USA än ifall USA får upp Irans inflation till 100% från 50%.

På ungefär samma sätt så är det mycket värre för gulfstaterna ifall Iran slår ut deras avsaltningsverk och energi än ifall USA gör samma sak mot Iran. Därmed "eskalationsdominans".

Några folkslag som ryssar, iranier, ukrainare, osv. är helt enkelt mer uthärdade än vi i Väst.

Du kan inte vinna en tävling i att uthärda ekonomisk lidande mot ett folk som varit stenhård sanktionerad i 50 långa år förstår du väl?

Hur många dog bara i Saddams invasion av Iran? Upp till 1 miljon iranier? Åtta år av krig. Förstår USA vad de har att göra med?

Att skrika dig hes om epitet som "islamist" och "vänster" är bara anti-intellektuell svammel. Diskutera sakfrågorna istället.

För att ta ett exempel: det är inte av värde för en diskussion år 1942 om hur mycket lidande ryssarna orkar med vid en invasion av nazityskland ifall deras regim är "dumma" eller ifall Stalin är en hemsk skurk eller ifall kommunister är galna. Argumentet skulle vara att det inte är samma sak att invadera Ryssland som det är att invadera Frankrike för att folket är vana vid att lida och kommer fortsätta kämpa vid en eventuell invasion.
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren Igår kl. 02:53.
Citera
Igår, 03:02
  #29128
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnRosaHamster
Det är magstarkt att hävda att förtryckaren och tyrannen Iran som proxykrigat i hela mellanöstern och orsakat stort lidande i regionen med hundratusentals, kanske miljoner döda under dess 50-åriga islamistiska styre är den som lider.

Och ni islamister samt tokvänster vrider och vänder på allt att vara Trumps fel, i alla sammanhang. Era långsökta, verklighetsfrånvända och icke-logiska utlägg är alltid roliga att läsa, men man tänker samtidigt hur ni bör få hjälp och stöd för era psykiska problem.

TDS är ingen lek! Sök hjälp, snälla.

Vad är det du ens hävdar ovan?

Du vill argumentera för att Iran är onda stygga islamister och att de har världens värsta proxies olikt proxygrupper som Al nusra och ISIS och lybiska islamister och skurkdiktaturer som Saudi och förenade arabemiraten som USA själv finansierad?

Det gör dock detsamma för diskussionen om vem som orkar lida mest i en fortsatt eskalation av krig. Innehar ni ens förmåga att hålla en diskussion om sakernas natur istället för billig propagandasnack om vilka monster de ni ogillar är?

Jag bryr mig inte så mycket om att formulera en moralisk omdöme om hur USA på något sätt är styrda av monster, det mer intressanta är ju att de rent objektivt är på förlorande sidan av detta komplicerade krig. Irans eskalationstaktik är mycket intressant, och det är intressant att Ukraina försöker sig på något liknande mot Ryssland. Problemet för USAs del är att ryssarna är mer villiga att lida än amerikanerna för att vinna kriget.

65% av amerikanerna var emot kriget redan från början och det har blivit än värre siffror på senare tid. Trump-kulten hävdar att alla argument som går emot deras kultlidare beror på att motståndare lider av någon patologi, de skriker TDS istället för att diskutera sakfrågor där enskilda beslut från kultledaren ifrågasätts.

Lägg märke att jag historiskt hyllat Trump för att avsluta woke nonsens och försöka stryppa massinvandringen till USA, till och med delar av hans tullpolitik finner jag vettig. Men vad är det för lågintelligent tomte som går runt och håller med den store ledaren oavsett vilka korkade beslut han tar?

Irankriget är rent objektivt ett praktfiasko för USA och det kommer kosta Trump midterms och hela hans MAGArörelse (som kommer minskas till att innehålla enbart de lojala soldater som vill leva kvar i en kult).
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren Igår kl. 03:09.
Citera
Igår, 04:00
  #29129
Medlem
Såklart jag vet att iranierna sparar i guld och smycken istället för i pengar.
Det är det enda praktiska inflationsskyddet. Hade de inte haft guld att köpa
hade det blivit riktigt tungt.

Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Vad är det svar på ens?

Poängen är ju att samma sak skulle hända i Sverige ifall USA sanktionerade alla som handlade med oss och vi i princip bara skulle kunna handla med Ryssland och Kina.

Den andra poängen är att Iran har överlevt i 5 år av 50% inflation, men att sådana nivåer även går att finna i länder som Argentina och Turkiet. Folket som inte är kapabla att lida ekonomiskt är helt klart amerikanerna, och detta är bara ett faktum. Får Iran upp inflationen i USA till 5, 6, 7% och skjuter upp räntan för amerikanerna samt gaspriser på 5-6 dollar och en statsskuld som skjuter upp ytterligare så upplevs det som mycket värre i USA än ifall USA får upp Irans inflation till 100% från 50%.

På ungefär samma sätt så är det mycket värre för gulfstaterna ifall Iran slår ut deras avsaltningsverk och energi än ifall USA gör samma sak mot Iran. Därmed "eskalationsdominans".

Några folkslag som ryssar, iranier, ukrainare, osv. är helt enkelt mer uthärdade än vi i Väst.


Du kan inte vinna en tävling i att uthärda ekonomisk lidande mot ett folk som varit stenhård sanktionerad i 50 långa år förstår du väl?

Hur många dog bara i Saddams invasion av Iran? Upp till 1 miljon iranier? Åtta år av krig. Förstår USA vad de har att göra med?

Att skrika dig hes om epitet som "islamist" och "vänster" är bara anti-intellektuell svammel. Diskutera sakfrågorna istället.

För att ta ett exempel: det är inte av värde för en diskussion år 1942 om hur mycket lidande ryssarna orkar med vid en invasion av nazityskland ifall deras regim är "dumma" eller ifall Stalin är en hemsk skurk eller ifall kommunister är galna. Argumentet skulle vara att det inte är samma sak att invadera Ryssland som det är att invadera Frankrike för att folket är vana vid att lida och kommer fortsätta kämpa vid en eventuell invasion.

Fast en sak skiljer iranierna åt mot alla de andra. Iranierna har en betydligt värre brist på dricksvatten. Eller drickbart vatten. Landet är ju mestadels en öken. Sedan 1950-talet har det borrats brunnar där i Iran. Ibland hittar de olja eller naturgas i samma hål.

Pga sanktionerna så får de säkert inte köpa lika många pumpar och borrutrustning som tidigare.

Kommer det inte regn snart så är det illa för Iran.

De har de här gamla utrustningarna som använder naturgas i enorma volymer att hetta upp vattnet
i mindre ångpannor:

https://www.sasakura.co.jp/en/technology/products/category/detail/34

( Bilden är visst från Saudi )

Ni ser själva hur stor anläggningen är, det är verkligen inga små volymer som hanteras där.

Efter upphettningen så därpå så sänks trycket i ångpannan och vattnet kokar då häftigt upp.
Men det lämnar saltet kvar.
Processen måste ske i flera steg, för att minska salthalten tillräckligt mycket.

Processen är känslig och tål inte större störningar.
Det brukade hända många olyckor förr vid dessa anläggningar.
Packningarna och rören kunde brista
Och då kan dussintals arbetare skållas till döds på en enda gång.

Sedan en annan farlig grej är att ångpannorna ska göras rent från det intorkade
saltet. Inte så lätt som man kan tro. Det kan krävas trycklufthammare och liknande.
Inte trevligt alls. Inte utomhus i 50-gradig värme precis.
Kristallerna som kan bildas kan bli skarpa och vassa nästan som glasbitar
och skär lätt upp sår i tex handflator.

Omvänd osmos är en helt annan slags teknik, men också mera högteknologisk.
De fungerar genom högtryckspumpar som ger typ 50 bars tryck.
Men dessa anläggningar måste vara helt igenom perfekta.
Helst vill man heller inte ta isär en sådan när den väl är byggd.

De har mycket större krav på det inkommande saltvattnet.
Att det först måste filtreras med mikroskopiska filter.
En teknik som kan vara svår att upprätthålla ute under fältmässiga förhållanden.
Alla sådana anläggningar verkar behöva tillgång till labb på plats.
__________________
Senast redigerad av MuhammedsArsle Igår kl. 04:02.
Citera
Igår, 04:13
  #29130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren

Hur många dog bara i Saddams invasion av Iran? Upp till 1 miljon iranier? Åtta år av krig. Förstår USA vad de har att göra med?

Att skrika dig hes om epitet som "islamist" och "vänster" är bara anti-intellektuell svammel. Diskutera sakfrågorna istället.

För att ta ett exempel: det är inte av värde för en diskussion år 1942 om hur mycket lidande ryssarna orkar med vid en invasion av nazityskland ifall deras regim är "dumma" eller ifall Stalin är en hemsk skurk eller ifall kommunister är galna.


Jag har stor respekt för iranierna som i många fall slogs modigt och tappert mot en betydligt bättre rustad fiende. Nämligen Saddam Husseins Irak. Iran gjorde bra ifrån sig där.
Trots att det blev ett mycket blodigt skyttegravskrig till slut.
Men synd det där med plastnycklarna, och det enorma slöseriet med kanonmaten.

Hussein ska också ha använt nervgaser/giftgaser mot iranierna men mycket lite är känt om
antalet dödsoffer och skadade där.

Enligt uppgift så lät ju Ayatollahn Khomeinei slakta hela sin egen militär. Det fanns då knappt någon militär kvar som hade grundläggande träning i ryggmärgen. Det är därifrån den revolutionära stämningen i IRGC kommer ifrån.
Citera
Igår, 06:59
  #29131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Missouri
Trumps krig mot Iran har hittills kostat de amerikanska skattebetalarna över 200 miljarder kronor, det kanske amerikanarna tycker det är värt.

De amerikanska skattebetalarna bör dock tänka på att när kriget så småningom är över, några hundra miljarder senare, så kommer ingenting att ha förändrats. Iran kommer att vara samma muslimska terrorstat och göra livet surt för kvinnor, grannar och oliktänkande. Donalds krig betyder nada.

Som vanligt när Trump får bestämma blir det skit och pannkaka, karln är en ointelligent gul pajas.

https://www.affarsvarlden.se/artikel/irankriget-har-kostat-usa-over-100-miljarder
Man missar ganska stort, vi vet Israel vinner stort mot hizbollah/hamas genom amerikansk inblandning, man binder upp Irans handlingsutrymme, man bryter försörjningslinjer, Iran kan inte flytta personal samt rådgivare, tunga vapen genom irak, syrien till Hizbollah. Genom detta förhindra man ett större krig. Detta sparar mer pengar i långa loppet.
Citera
Igår, 07:09
  #29132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Unoboss
Innan 28 feb.....
Vad har USA lyckats med??
Mer än att hålla världen sämsta VM?

Israel kommer också knullas.

Benji kommer köra Israel i botten hands down för att undvika valet i höst.
VM var riktigt bra, fullt på läktarna trots alla skriverier om höga priser, frågar du Norge var det bästa VM genom alla tider, Norge har aldrig varit med o bättre VM, detta VM kommer leva länge hos norrmännen som stärkte en hel nation.

Krigen börja med Hamas mot Israel, vad vi ser är en tydlig seger för Israel genom amerikansk inblandning, skulle Iran fått handla fritt hade världen ändå fått åka o hjälpa Israel om inte Usa gått in, detta spara in mer krig genom sitt förebyggande arbete via Usa.
Citera
Igår, 07:31
  #29133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Vad är det svar på ens?

Poängen är ju att samma sak skulle hända i Sverige ifall USA sanktionerade alla som handlade med oss och vi i princip bara skulle kunna handla med Ryssland och Kina.

Den andra poängen är att Iran har överlevt i 5 år av 50% inflation, men att sådana nivåer även går att finna i länder som Argentina och Turkiet. Folket som inte är kapabla att lida ekonomiskt är helt klart amerikanerna, och detta är bara ett faktum. Får Iran upp inflationen i USA till 5, 6, 7% och skjuter upp räntan för amerikanerna samt gaspriser på 5-6 dollar och en statsskuld som skjuter upp ytterligare så upplevs det som mycket värre i USA än ifall USA får upp Irans inflation till 100% från 50%.

På ungefär samma sätt så är det mycket värre för gulfstaterna ifall Iran slår ut deras avsaltningsverk och energi än ifall USA gör samma sak mot Iran. Därmed "eskalationsdominans".

Några folkslag som ryssar, iranier, ukrainare, osv. är helt enkelt mer uthärdade än vi i Väst.

Du kan inte vinna en tävling i att uthärda ekonomisk lidande mot ett folk som varit stenhård sanktionerad i 50 långa år förstår du väl?

Hur många dog bara i Saddams invasion av Iran? Upp till 1 miljon iranier? Åtta år av krig. Förstår USA vad de har att göra med?

Att skrika dig hes om epitet som "islamist" och "vänster" är bara anti-intellektuell svammel. Diskutera sakfrågorna istället.

För att ta ett exempel: det är inte av värde för en diskussion år 1942 om hur mycket lidande ryssarna orkar med vid en invasion av nazityskland ifall deras regim är "dumma" eller ifall Stalin är en hemsk skurk eller ifall kommunister är galna. Argumentet skulle vara att det inte är samma sak att invadera Ryssland som det är att invadera Frankrike för att folket är vana vid att lida och kommer fortsätta kämpa vid en eventuell invasion.
Man kan dra lite paralleller från Afghanistan som nu har väldens yngsta befolking o kortaste medellivslängd, ca 63% av befolkingen är under 25år, man förökar sig som kaniner varje kvinna föder ca 5 barn. vad man ser är att den äldre generation är nästan utrotad. påstå att man bättre klara kriser inom området?
Citera
Igår, 08:48
  #29134
Medlem
Graavargs avatar
Nu verkar i alla fall kriget vara igång "på riktigt", eftersom också Iran börjat angripa mål "med full effekt", dvs. i avsikt att förstöra och inte bara signalera. Information om nattens angrepp mot diverse amerikanska baser börjar droppa in, och också om det ännu är ett begränsat antal mål så verkar själva angreppen vara av annan kaliber än tidigare.

USA verkar däremot ha trappat ner en aning jämfört med de tidigare angreppen (ungefär 300 mål över tre nätter, nu "ett par dussin mål"), men kommer sannolikt att i sin tur trappa upp.

Hur stor omfattningen av skadorna faktiskt är förblir förstås oklart eftersom "den ena sidan" alltid träffar allt de skjuter på medan "den andra sidan" påstår att ingenting skadats [allvarligt].

En liten men tydlig förändring mot tidigare är att Iran nu verkar angripa "amerikanska mål" i de omkringliggande länderna utgående från om de kan nå dem, och helt oberoende av i vilket land de ligger. De iranska angreppen har dessutom utvidgats till att gälla sådana förråd och sådan infrastruktur som servar den amerikanska aktiviteten men som ligger utanför själva baserna, dvs. på ifrågavarande lands "egen" mark. USA har drygt tjugo baser i det aktuella området och ytterligare ett tiotal separata "militära installationer".

En karta från krigets första dag (opåverkad av vad som sedan hänt) finns t.ex. här: US Military Facilities in the Middle East.

I natt skedde också det andra större angreppet sedan kriget startade mot amerikanska mål i Oman (i det här fallet radarstationer för långväga flyg-, missil- och fartygsspaning). Oman ligger politiskt nära Iran och är dessutom "delägare" i Hormuz, så att nu angripa amerikanska mål i Oman är både en upptrappning och en tydlig signal.

En annan intressant notis är att CENTCOM nu medgett att man använt egna drönare (skojigt nog amerikanska LUCAS-kopior av Irans Shaheed-drönare) för att angripa mål i Iran. CENTCOM säger också i ett meddelande att de används för "retribution", dvs. vedergällning mot Iran. Det är förstås nånting helt annat än att slå mot "taktiska och strategiska mål", vilket är vad USA sagt sig göra hittills.

Trots allt är själva krigandet ännu rätt begränsat och verkar i nuläget mest gå ut på "chicken"/"vem blinkar först". Uttryckligen om Hormuz, och i praktiken om Hormuz framtid. Den intressanta frågan är vad som händer om ingen blinkar...

- - -

TILLÄGG:

Det pågår fortsättningsvis en polemik om Hormuz är "öppet" eller "stängt", och det har nu blivit en politisk fråga i USA till följd av Trumps uttalanden och att de backas upp av diverse "högerhökar" som understryker att USA har den militära kraften att hålla sundet öppet och också ska använda den (till att hålla sundet öppet).

Men enligt Kpler så passerade bara sex fartyg sundet under söndagen, efter att Iran meddelat att det är stängt igen. Och av dem transporterade två fartyg iransk olja (ut ur Persiska viken) och tre av fartygen var tomma tankers på väg in. Det är det lägsta antalet fartyg på över en månad.

Det som i slutändan avgör om fartyg väljer att åka igenom eller inte är försäkringarna, om det går att få försäkring för fartyg och last och vad den försäkringen i så fall kostar. Och det baseras i sin tur (förstås) på försäkringsbolagets riskbedömning.
__________________
Senast redigerad av Graavarg Igår kl. 09:10.
Citera
Igår, 09:12
  #29135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Eller också kan det vara så att sundet är stängt när fartyg inte längre vågar passera.

Det är ju så IRGC jobbar. Det är hela vitsen med deras beskjutningen.

Japp, den som äger narrativet avgör om Hormuzsundet framställs som öppet eller stängt.
Citera
Igår, 09:12
  #29136
Medlem
Iran har startat en kampanj för att håna, hota och misstänkliggöra de överlevande från Nova-festivalen.

Kan ett land blid vidrigare än Iran? Och detta svineri stöds av IRGC-lakejer här i tråden. Ni vet alla vilka dom är. De kännetecknas av fluffiga lögnaktiga textmassor, noll källhänvisningar eller argument, men desto mer lögner.


Citat:
Iranian bot campaign targets Nova festival massacre survivors with severe online abuse, propaganda
A "sustained and multi-layered digital campaign" that hurls abusive comments and shares videos about the survivors is not being combated effectively by social media platforms.

Man måste vara ett riktigt kioskmongo för att inte bara gå på propagandan utan även sprida den vidare:

Citat:
Tehran has in recent years utilized cyber warfare at varied levels of success, such as conspiracies revolving around the use of "crisis actors" on October 7, false-flag narratives, and the suggestion that the IDF fired on its own citizens to justify a ground invasion of Gaza.

Vi ser Irans konspirationsteorier återpostas här i tråden på daglig basis. Ni vet alla vilka som gör det, vilka som nickar instämmande, och vilka som inte invänder.

https://www.jpost.com/israel-news/article-902296
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in