Citat:
Ursprungligen postat av
ursprungligen
Inget tyder på att SE någonsin var uppe på åsen på mordnatten.
Lebel kan berätta mer.
Alla normalbegåvade människor fattar att:
1. Det var en grov miss av Holmér att inte klarlägga om vittnet Yvonne Nieminen och hennes sällskap Ahmed Zahir (som var nyktrare än Yvonne att döma av deras vittnesuppgifter) mötte någon på Tunnelgatan väster om manskapsbodarna. Särskilt när vittnet Stig Engström uppgav den 10 mars 1986 (för samme krinsp Håkan Ström som förhörde Yvonne den 2 mars och Ahmed den 3 mars) att han hade en sådan handledsväska som Yvonne såg. Det var självklart för Yvonne och Ahmed att välja den norra sidan av manskapsbodarna när de fortsatte västerut efter mötet med poliserna vid Luntmakargatan. Gången bredvid skjulet med containern fortsatte på den norra sidan av bodarna.
2. Det var en grov miss av Holmér att inte klarlägga om Stig sprang söder eller norr om manskapsbodarna när han sprang efter de fyra poliserna (två sprang norr om bodarna och två sprang söder om bodarna). Enligt brevet till Anér 1990 var Stig på den södra sidan av Tunnelgatan när han började springa. Stigs
"men" i förhöret den 25 april 1986 syftade på Rapport den 6 april, där han valde den norra sidan av bodarna. Engström ville visa hur fort han kunde springa och publiken var i vägen. När fotona togs på kvällen den 6 april valde han samma sida som i Rapport. Stig kan inte ha sprungit på den norra sidan av bodarna på mordkvällen. Då hade han inte tappat bort poliserna. Om Stig hade sprungit norr om bodarna hade han kunnat följa poliserna med blicken ända till trappkrönet.
3. Yvonne och Ahmed hade alla förutsättningar att möta Stig väster om manskapsbodarna.
DBG för nybörjare