Citat:
Ursprungligen postat av
Nudelpaj
Är du autistisk månntro? Skrev 2-4 veckor, att fettförminskning sällan sker inom det förloppet om man inte svälter sig själv, enda alternativet att förbränna fett på ett sunt sätt är via ketos. Dvs att få kroppen att anpassa sig till att förbränna fett som energi istället för kolhydrater (som de flesta är vana vid annars). Herregud. Fast svälter man sig själv så bränner man mer muskler än fett snarare.
Även om det tar kroppen ca 2 dagar för att anpassas sig till ketos så får man inte resultat direkt...
Edit: Fast du kanske tror att man kan få synliga resultat på 2 dagar som ts hoppas på?
Är jag autistiskt för att du är efterbliven? Du skrev "Kör du ketos kan du börja tappa / bränna fett enbart genom dieten efter
fyra veckor minst".
Vem pratar om att svälta sig själv? och varför drar du upp ketos som att det är något magiskt? Du tappar fett lika bra med kolhydrater i dig, handlar om kalorier. "sunt sätt är via ketos"
"Även om det tar kroppen ca 2 dagar för att anpassas sig till ketos så får man inte resultat direkt...", vad pratar du om? Varför tror du att ketos är magi? Det är ingen som säger att man får resutat på två dagar?
Varför skulle jag tro det? Jag skrev tydligt att det tar runt två veckor innan kroppen börjar bränna fett, således bör det ta lite längre än två veckor innan man märker skillnad.
Det verkar vara ett återkommande problem att du inte kan läsa.