Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
De menar att de har ett officialservitut för att ansluta till vägen.
Finns inget som talar mot det.
De har rätt att söka ersättning för att ersätta den spärrade infarten.
https://lup.lub.lu.se/luur/download?func=downloadFile&recordOId=9137544&fileO Id=9138151
Tror inte det avgörs i ett officialservitut. Det är en rätt att använda en annan fastighet och ge möjlighet att ansluta till vägen. Inte att ansluta mot vägen.
Låt oss anta att det stämmer, så vet de ändå om att grannen inte fick godkänt för en liknande åtgärd. Av ren självbevarelsedrift borde de själva förstått varför. Hon säger ju själv att de vet att det är en osäker anslutning.
I det läget hade jag tagit kontakt med Trafikverket, berättat att jag vill uppgradera befintlig väg, men att jag förstår att det inte är trafiksäkert, skickat med officialservitutet och därefter bett dem komma med lösningar. Lagt problemet i myndighetens händer.
Jag hade
absolut inte anlagt en livsfarlig anslutning, väntat på myndighetens respons och sen hävdat min rätt i media. I första hand för att jag vill leva och i andra hand för att det skulle vara enklare att be om Trafikverkets utlåtande först.
Rent praktiskt kan jag inte föreställa mig att Trafikverket har kollat servitut och sånt innan de byggde räcket. De ser en trafikfara och åtgärdar den.
Ovanpå det... Sen Lantmäteriet publicerade säkerhetsklassad information online har det dessutom blivit skapliga ledtider på att få ut sådana dokument. Det går inte att vänta månader på att få ut dokument för att sen åtgärda faran.
Stugägarna har krånglat till det alldeles för mycket och oavsett om de har juridiskt rätt eller inte, så har de utsatt sig själv och andra för livsfara.
Hade jag varit stugägarna hade jag tagit fram skämskudden.