Citat:
Ursprungligen postat av
Lebel
Det håller jag med om.
Det är uppenbart att polisens nya radiosystem System 80 (som infördes 1984) hade flera problem. Det framgår i juristkommissionens förhör med radiooperatörernas arbetsledare Anders Tornestedt. Allanrop (till alla patruller i alla sex vaktdistrikten i Stockholms polisdistrikt) kunde få hela systemet att gå ner. Man tvekade att använda det.
Bröderna Poutiainen är som bäst när de kallt räknar tider och utreder tekniska system, vilket är i linje med deras bakgrund som naturvetare. Kapitlen där de granskar själva polisarbetet är inte lika bra.
Kapitlet om Börje Wingren är särskilt onyanserat där de går ut svingandes från start med intensiv smutskastning det är oklart varför Börje Wingren gjort sig förtjänt av. BW är en av få personer som inte är handlingsförlamad under mordkvällen utan träder tvärtom blixtsnabbt i tjänst och börjar gräva där han står. Han mållåser snabbt på den galna österrikaren Walter Kiristis, visar Mårten bilder och håller tempot uppe allmänt. WK har ett stensäkert alibi då han av slump blir kontrollerad vid Slussen en minut före mordet, men tanken är god. Efterklokhet karaktäriserar mycket av analyserna runt MOP.
BW sätter sedan helt korrekt en brutal press på mytomanen VG i syfte att se vad det ger. Poutiainen tolkar det som korruption med målet att sätta dit VG, men grundproblemet är ju att VG vägrar svara rakt på en enda fråga. BW gör helt rätt som plockar fram blåslampan för att se vad som kan flyta upp. Den bortglömda VG stämmer inte alls dåligt in på mannen YN ser, även om hans tänkbara roll i en sammansvärjning är oklar. VGs kontaktnät var verkligen anmärkningsvärt sett till hans oklara dagssysselsättning, det hade varit värt att göra ett chart på.