Citat:
Ursprungligen postat av
Bimbodeluxe
Vi kan släppa det om du inte förstår att pengar genereras och ansamlas på andra sätt än genom hårt arbete.
Det kanske inte märks i en håla som Göteborg (än) men i Stockholm börjar det bli ett problem att samhällsviktiga låginkomsttagare inte kan anskaffa bostäder inom rimligt avstånd till sina arbetsplatser. Om du vill veta mer om det kan du läsa
https://arenaide.se/rapporter/sjukskoterskeindex/
Och då är sjuksköterskor inte ens särskilt lågavlönade, men de får mindre och mindre möjligheter på bostadsmarknaden över tid. Och då ska vi inte ens tala om städare. Om de inte kan komma till jobbet för att de varit tvungna att bosätta sig långt från sjukhusen där de jobbar och det blir snöstorm skulle jag tippa på att sjukhusen skulle stänga ner relativt fort.
Men kostnadsökningen beror på att man fyller städerna med invandrare så det blir bostadsbrist. Det är väl bara att se orsak och verkan. Vad det nu har med den här frågan att göra, för det kommer inte att förändra någonting för sjuksköterskorna. Men det är väl bara för dem att flytta ut till utanförskapsområdena, där finns billiga lägenheter och så får ni era blandade områden som ni älskar och som ska lösa alla problem.
Men det kommer förstås inte att ske, för inte fan vill de heller bo där. Så varför skulle de då vilja bo i blandade områden. Förklara.
Men har prövat det här i Frankrike utan resultat också. Allt är bara dumheter. Man måste förstå att allt man gör har konsekvenser. Det går inte att bara flumma på och sen när problemen uppstår tro att man kan lösa det med med påhitt som inte fungerar. Symbolhandlingar utan praktiskt resultat.