Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Nja. Jobbade en tid hos Räddningstjänsten och även då även om det var en massa år sedan. Så sade de att polisen vill vi inte ha med när vi ska rädda liv. De gör skit bara mer komplicerat. Tror inte saker direkt ändrats sig. Att polisen alltså idag ska vara med på sjön handlar inte om att de värnar om liv. Utan de ska dra in pengar helt enkelt.
Det låter mest som om du sitter och snackar skit groteskt färgad av din egen bias och fördomar.
Räddningstjänsten VILL ju för fan att polisen ska jobba sida vid sida med dem, därför atter skulle inte ens klara sig själva i de flesta fall då de faktiskt behöver polisiärt bistånd i en massa situationer.
Du skriver så erbarmligt korkade påståenden och har en sjukligt negativ inställning till auktoriteter etc, fast du helt uppenbart inte har nån egentlig kunskap i hur det faktiskt fungerar.
Du skrev nåt om att sjöpolisen bara skulle sätta dit vanligt folk.
Men va fan, om vanligt folk åker fast för nåt så är det för att DE SJÄLVA gjort fel, det är ta mig fan inte polisens fel att du eller jag kör för fort, det är VÅRT eget ansvar.
Är det 5 knop så är det av en anledning, t ex för att högre hastighet ökar sakerna och i vissa fall även erosion av strandvallar etc. Och är det 5 knop så SKA man inte köra fortare. Gör man det så är det ens eget fel om man blir stoppad och bötfälls etc.