2026-07-04, 18:06
  #133
Medlem
Bästa sättet att jmf länder är att titta på livslängden av deras medborgare. Ryssarna dör tidigt. Super ihjäl sig, olyckor mm plus mycket HIV utan medicinering.

Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Låg kriminalitet, trygga städer, woke-fritt bl a.

Nej, det stämmer inte. Det svårt att jmf brottslighet mellan länder. Men dödligt våld per capita är 5-8 gånger högre än Sverige. Sen ska man lägga till statens våld på medborgarna. Det är straffritt att ringa misshandla/misshandla din fru/flickvän i hemmet i Ryssland.
Citera
2026-07-04, 18:39
  #134
Medlem
Kan inte glömma bilderna på ryska soldater som plundrar Ukrainska hem på toaletter och kylskåp.. de har helt enkelt inte råd att köpa dessa tingestar. U-land.
Citera
2026-07-04, 19:09
  #135
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Låg kriminalitet, trygga städer, woke-fritt bl a.

Ryssland har en katastrofalt hög brottslighet och mycket otrygga städer. Och det är värre än vad statistiken ger sken av eftersom man t.ex. inte betraktar lejonparten av allt våld i hemmet som brott. T.ex. så har Ryssland Europas högsta mordfrekvens och mer än 60% av alla mord i Europa begås i Ryssland. Mord på ockuperat territorium ej inkluderat.
Citera
2026-07-04, 19:23
  #136
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
På den tiden utmålades ryssen på samma sterotypiska sätt som vi ser idag dvs dumma, aggresiva, grymma, opålitliga mm och att allt gott vi hör om dom är rysk desinformation.

Ryssarna var aggressiva, grymma, opålitliga m.m. Det var därför som de trots ett numerärt övertag och fördelen av hemmaplan, förlorade Krymkriget och det var därför som en majoritet av deras soldater dog. Inte p.g.a. strid, utan p.g.a. inkompetenta officerare som föraktade manskapet, usel disciplin, analfabetism, sprit och sjukdomar.

Men inget ont som inte hade något gott i sig. Rysslands pinsamma nederlag i Krymkriget tvingade bl.a. fram att Ryssland avskaffade livegenskapen och tog steget ut ur medeltiden.

Men ännu 1904 och 1914 så var Ryssland ett gravt underutvecklat land, med samma grava (och statsbeivrade) alkoholism, usla utbildningsnivå, låga förtroende mellan officerare och manskap, frånvaro av meritokrati o.s.v.
Citera
2026-07-04, 20:25
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
Det påstås ofta av Rysslandshatare här på forumet att landet är ett s.k. "Mordor", utan rinnande vatten, toaletter, där alla är kriminella eller prostituerade, med extrema mängder HIV och dylikt.

De av oss som varit i storstäder i Ryssland de senaste fem åren vet att på flera plan så är det bättre än i svenska storstäder nu, då det kan vara renare, mer utvecklad infrastruktur, billigare att leva (i genomsnitt) och tryggare att röra sig ute i samhället (speciellt som kvinna).
Det finns säkert folk som överdriver statusen i Ryssland avseende vatten, toa och horor som du skriver.

Jag har varit en del i Ryssland, dock inte sedan 2018 så saker kan ju ha förändrats. Fram till 2018 håller jag inte med dej om att det var renare, bättre infrastruktur eller kändes säkrare, däremot var det billigare.
Citera
2026-07-04, 20:29
  #138
Medlem
Duvlorts avatar
Vad är den sanna nidbilden av Ryssland då? Att man aldrig skapat något av värde, allt man gör är undermåligt, bilar, traktorer, allt.
Tro fan att man startar krig då för att hävda sig.
Citera
2026-07-04, 21:04
  #139
Medlem
Det är klart normalt folk fattar att ryssland inte är Mordor. 🤪

Men folk på flashback är inte normala. De låter känslorna svalla och skriver i affekt. Eller för att uppmärksamhetsöka.

Vanliga ryssar står knappast bakom Putin.
Citera
2026-07-04, 21:33
  #140
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
ändock, på bara drygt två decennier kan de ryska männen se fram emot 5,5 år längre livstid...




slutsatsen från chatgpt på ställd fråga

Sedan 1985 har ryska män alltså fått ungefär 5½ års längre förväntad livslängd. Men utvecklingen kan snarare beskrivas så här:

förbättring på 1980-talet → historisk kollaps på 1990-talet → stagnation kring år 2000 → stark återhämtning efter 2005 → pandemifall → återhämtning efter 2021.

Trots förbättringen ligger ryska män fortfarande bara kring 68 år, vilket är en låg nivå jämfört med män i Sverige och stora delar av Västeuropa. Uppgiften för 2025 – cirka 68 år – är ännu en FN-beräkning/prognos snarare än ett slutligt observerat årsresultat.

Inte konstigt att de skiter sig för Ryzzland ekonomiskt, då mäns pensionsålder är 64 så dog de ju innan de nådde pensionsålder tidigare men nu måste staten betala pension till dem i 4 år vilket de inte behövde innan.

Det är väst skadliga inflytande med höjd levnadsstandard som ligger bakom denna ekonomiska kollaps...
Citera
2026-07-04, 23:00
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
Intressant trådstart.

Det går att spåra russofobi i vad vi idag kallar "väst" långt tillbaka i tiden då Napoleon besegrades och Ryssland växte fram som en militär stormakt vilket givetvis skakade Frankrike och England. De var inte längre herre på täppan rent militärt. Istället för att acceptera en ny maktbalans i Europa startade dessa länder en hatkampanj och använde den franske illustratören Gustave Doré´s krigshets och anti-ryska propaganda från mitten av 1800-talet som grund. Liksom idag var Franska och Engelska trupper på den tiden i förberedelse till att möta ryssen i kriget om Krim halön. På den tiden utmålades ryssen på samma sterotypiska sätt som vi ser idag dvs dumma, aggresiva, grymma, opålitliga mm och att allt gott vi hör om dom är rysk desinformation.

Märkligt hur det liberala väst idag förbjuder rasism mot vissa grupper men låter russofobin och hatet mot allt ryskt fortgå.


Citat:
Ursprungligen postat av Ormen Långe
Ryssarna var aggressiva, grymma, opålitliga m.m. Det var därför som de trots ett numerärt övertag och fördelen av hemmaplan, förlorade Krymkriget och det var därför som en majoritet av deras soldater dog. Inte p.g.a. strid, utan p.g.a. inkompetenta officerare som föraktade manskapet, usel disciplin, analfabetism, sprit och sjukdomar.

Men inget ont som inte hade något gott i sig. Rysslands pinsamma nederlag i Krymkriget tvingade bl.a. fram att Ryssland avskaffade livegenskapen och tog steget ut ur medeltiden.

Men ännu 1904 och 1914 så var Ryssland ett gravt underutvecklat land, med samma grava (och statsbeivrade) alkoholism, usla utbildningsnivå, låga förtroende mellan officerare och manskap, frånvaro av meritokrati o.s.v.

Samma armé hade bara 30 år tidigare besegrat Napoleon, dåtidens fältherres fältherre. Jag kan förstå förudmjukelsen fransmännen måste ha känt och den strategi de tog till för att utmåla ryssen som världens pack. Samma strategi ser vi idag. Alla ryssar dras över samma kam helt ogenerat och fullt legalt. Inte minst ser man hur russofobin och rysshatet, som inget annat är än ren rasism har spridit sej både i sociala medier och i vardagen. Försök att rikta samma typ av rasism mot afrikaner tex, som har en bakgrund av vad du beskriver i ditt inlägg om ryssar, så möts du genast av mothugg eller avsky av folk i din omgivning, med all rätt.

Rädslan för ett mäktigt Ryssland, (även om Ryssland inte utgör ett hot och även då Ryssland har sökt diplomatiska lösningar på Ukraina krisen sedan 2014) är så stark att man hellre demoniserar dom, förlöjligar dom, gör dom till undermänniskor än att försöka hitta lösningar och gemensamma nämnare. Allt som inte är västligt är förkastligt tydligen och allt och alla som inte rättar sej i ledet och inte bidrar till synen om den anglosaxiska överlägsenheten ska betraktas som undermänniskor, i alla fall ska de målas upp som sådana. Sådana metoder präglar en svag människa, en rädd människa som känner att de har allt att förlora om de inte trycker ner andra folk och ser till att de håller sej nere. Alla människors lika värde är för dom endast ett luftslott.
__________________
Senast redigerad av LazarusHeart 2026-07-04 kl. 23:04.
Citera
2026-07-05, 02:58
  #142
Medlem
needAlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
Det påstås ofta av Rysslandshatare här på forumet att landet är ett s.k. "Mordor", utan rinnande vatten, toaletter, där alla är kriminella eller prostituerade, med extrema mängder HIV och dylikt. Och då av människor som inte ens har varit i landet, och får all sin information från tredje partskällor. Därav hade jag tänkt att det skulle vara intressant att diskutera en artikel som nyligen publicerats i Samnytt.

Det är en opinionstext av Joakim Virtanen, som tidigare bland annat varit anställd vid den svenska ambassaden i Moskva. Han totalsågar Ryssland-bilden som framförs i Sverige, där landet utmålas som efterblivet.

https://samnytt.se/sverige-behover-en-verklighetsforankrad-bild-av-ryssland

Vad säger Flashback-folket om det? Finns det någon sanning i det hela? Eller har Putin honom i sin ficka?
Kan det vara så att media och diverse konton i sociala medier överdriver och kastar på tok för mycket smuts?
Och hur kommer det sig att vissa väljer att lita på dessa medier, fast de ljugit om annat tidigare? (massinvandring som ett exempel)


De av oss som varit i storstäder i Ryssland de senaste fem åren vet att på flera plan så är det bättre än i svenska storstäder nu, då det kan vara renare, mer utvecklad infrastruktur, billigare att leva (i genomsnitt) och tryggare att röra sig ute i samhället (speciellt som kvinna).
Hejsan, Jag var där i 10 dagar under VM -18 och var kanske den bästa resan jag varit på av många anledningar men nej det är givetvis överdrivet MEN det ligger en viss sanning i det. Problemet med Ryssland är att man alltid varit utanför Frankrike kanske det mest Centraliserade landet i århundraden där all makt koncentrerats till en plats. Så ser det ut än idag och all utveckling sker i St Petersburg och Moskva och därefter de största/viktigaste militära städerna. Utanför dessa är det inte lika roligt och det är ofta utedass osv även om det brukar finnas vatten åtminstone och el.

Men jag var ute med några ryssar och festade några mil utanför Moskva i ett av alla ändlösa höghus och hade de inte varit där hade jag skitit ner mig. Kul var det men dit åker man inte ensam. Var som Tensta x 10 typ haha.

Men prostituerade finns det, Ryssarna varnade mig till och med för det då jag pratade Engelska när vi var på en nattklubb men det är väl inte värre än i andra ställen av världen heller. HIV är väl fastställt att det är hyffsat utbrett? Det är inga nyheter och ingen propaganda. Bra att belysa så man kan ta tag i det.

Men i det stora hela så är Ryssarna som folk otroligt trevliga, vi har bara hamnat på olika sidor (igen).
Citera
2026-07-05, 05:50
  #143
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
Inte minst ser man hur russofobin och rysshatet, som inget annat är än ren rasism har spridit sej både i sociala medier och i vardagen.

Ser man på, ännu en nyreggad debattör som ska upplysa oss om hur fantastiskt Rossiiskaja Pederastsija Putleristan är. Välkommen till forumet, slå dig ner!

Jag kan i all vänlighet påpeka att russofobi är ett löjligt och fullkomligt innehållslöst propagandabegrepp, vilket du som lite väl mångordig Kreml-apologet gärna kan lägga på minnet. Det är en klyscha som gangsterregimen i Moskva och dess hejdukar använder för att inte behöva ta debatten. Alla personer som kritiserar Ryssland, dess impotente och blodtörstige lille führer, dess angreppskrig och dess herrefolksmentalitet, dess hyckleri och dess historieförfalskning - alla såna stämplas som "russofober".

Jag har här på FB ofta haft anledning att bemöta detta idiotiska begrepp och dess brukare, och jag gör det gärna en gång till.
All kritik mot och allt ifrågasättande av Rysslands handlande kan stämplas som russofobi. Personer som man ogillar, men vars argument man inte vill eller kan bemöta, avfärdas genom att kalla dem russofober. Fobi är ju en sjuklig skräck för något, följaktligen är en russofob sjuk i huvudet. Det är hopplöst att diskutera med en sjukling.

Russofob, russofobisk och russofobi är begrepp som under Putin-eran används på samma vis som antisovjetism och antisovjetisk brukades för några decennier sedan.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Sovietism
Läs även detta inlägg.

https://www.dn.se/ledare/erik-helmerson-russofobi-sa-putin-och-invaderade-sina-grannar/
DN:s helgreportage från Cypern visar att detta fenomen har två former. Dels finns en verklig russofobi där enskilda ryssar klandras för kriget, trots att de kanske är glödande motståndare till Putinregimen. Kollektivt skuldbeläggande är alltid förkastligt, fördomar är fördomar vem de än riktas mot och vem som än bär på dem.

Men i ett geopolitiskt sammanhang måste russofobi numera ses som totalt utdaterat som skällsord, hur mycket det än upprepas av Putins gråterskor i väst. Gång på gång tvingas landets grannar erfara vad det innebär att dela gräns med ett auktoritärt Ryssland med storvulna imperiedrömmar.
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
Allt som inte är västligt är förkastligt tydligen och allt och alla som inte rättar sej i ledet och inte bidrar till synen om den anglosaxiska överlägsenheten ska betraktas som undermänniskor, i alla fall ska de målas upp som sådana. Sådana metoder präglar en svag människa, en rädd människa som känner att de har allt att förlora om de inte trycker ner andra folk och ser till att de håller sej nere. Alla människors lika värde är för dom endast ett luftslott.

Nu beskriver du ju exakt hur ryzz-imperiet och dess impotente och blodtörstige lille ledare ser på omvärlden, inte minst på små och svagare grannfolk. Intressant fall av projicering.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2026-07-05 kl. 06:07.
Citera
2026-07-05, 08:42
  #144
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LazarusHeart
Samma armé hade bara 30 år tidigare besegrat Napoleon, dåtidens fältherres fältherre.

Jag var inte medveten om att arméerna från Österrike, Preussen, Sverige, Mecklenburg-Schwerin, Sachen, Würtemberg, Storbritannien, Spanien och Portugal, samt det ryska vädret och sjukdomarna var en del av den ryska armén...

Men jag är inte förvånad, för jag vet vilken grandios och självförljugen världsbild som ni sprider i Ryssland.

Men visst. Under Napoleonkriget så nådde den ryska armén sin kvalitativa topp, då de ibland nästan kom i närheten av övriga europeiska arméer i effektivitet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in