Citat:
Ursprungligen postat av
LazarusHeart
På den tiden utmålades ryssen på samma sterotypiska sätt som vi ser idag dvs dumma, aggresiva, grymma, opålitliga mm och att allt gott vi hör om dom är rysk desinformation.
Ryssarna var aggressiva, grymma, opålitliga m.m. Det var därför som de trots ett numerärt övertag och fördelen av hemmaplan, förlorade Krymkriget och det var därför som en majoritet av deras soldater dog. Inte p.g.a. strid, utan p.g.a. inkompetenta officerare som föraktade manskapet, usel disciplin, analfabetism, sprit och sjukdomar.
Men inget ont som inte hade något gott i sig. Rysslands pinsamma nederlag i Krymkriget tvingade bl.a. fram att Ryssland avskaffade livegenskapen och tog steget ut ur medeltiden.
Men ännu 1904 och 1914 så var Ryssland ett gravt underutvecklat land, med samma grava (och statsbeivrade) alkoholism, usla utbildningsnivå, låga förtroende mellan officerare och manskap, frånvaro av meritokrati o.s.v.