Citat:
Ursprungligen postat av
BrotherClark
Jag tänkte på den äldre varianten som bedrevs i sverige från 1900-talets början och framåt. Crispr och modern medicinsk diagnostik är givetvis inte pseudovetenskap, my bad.
Det som ändå är värt att tänka på är var gränsen för pseudovetenskap och vetenskap går och varför.
Att screena foster och frivilligt välja abort är vetenskapligt. Om tvång var inblandat och man måste abortera fostret, har det övergått till pseudovetenskap då eller är det fortfarande vetenskapligt?
Citat:
Ursprungligen postat av
hidden-nick
Du skrev tidigare att eugenik är steget över det fria valet och att sammanslagningen av två personer beros på vad kollektivet anser utöver paret själva.
Det är fel.
Barn är resultatet av naturliga urvalet. Resultatet av en romans, alltså att en hane och en hona parar sig, är barn.
Eugenik är att samhället har en talan i frågan om vilka barn som föds, alltså att samhället har något att säga till om när det kommer till resultatet av en romans.
Samhället ska inte tvinga ihop folk, jag började tråden med att ge en tydlig definition av eugenik och förstår inte hur du kunnat få för dig att det handlar om att tvinga människor att bli tillsammans.
I andra delen hänvisade jag till en bok som heter "The Bell Curve", en av huvudteserna är att människor segregerar sig beroende på intelligens och att intelligens är mer avgörande än socioekonomisk status.
Därför behöver inte en stat med ett eugenikprogram tvinga människor med önskvärda egenskaper att bli tillsammans, de hittar varandra ändå.