2026-06-28, 18:14
  #277
Medlem
Memnoks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pudrig
Om du vet att du använt en kondom, så vet du att du använt en kondom. Detta är något du själv kan kontrollera.

Man kanske kan jämföra med HIV-mannen på 90-talet, eller till och med HIV-positiva som inte ens är särskilt smittsamma idag? Vill man verkligen inte ha HIV så kan man försöka undvika det. Vill man verkligen inte ha barn så skyddar man sig.
Ja, och om man har samlag med någon trots att man är HIV smittad och vet om det så åtalas men för grov misshandel, försök till misshandel och våldtäkt eftersom det inte finns samtycke. Jag förstår återigen inte vad skillnaden är.
Citera
2026-06-28, 18:19
  #278
Medlem
Memnoks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det är meningslöst med en sådan lag, eftersom "brottet" aldrig skulle gå att bevisa. Ingen kvinna lär ju erkänna det. Och jag råkar veta att kvinnor ofta ljuger för sig själva till och med, när det gäller detta. De "vill ge Ödet en chans" för att en del av deras hjärnor längtar efter moderskap, och därför hoppar de ett p-piller här och där, och blir de sedan med barn så var det Ödet som bestämde att de skulle bli det, och det överhoppade p-pillret glöms eller förträngs - det finns inte med i berättelsen för framtiden.

Dessutom är det så, att underhållet är till BARNET, och barnet är oskyldigt. Därför måste båda föräldrarna alltid vara underhållsskyldiga, det spelar ingen roll hur själva avlandet skedde. Vem ska annars betala - kvinnan ensam? De flesta kvinnor har inte tillräckligt höga löner för det, utan då blir det bidragsssystemet d.v.s. skattebetalarna. Och de är också oskyldiga. Mannen som gjorde kvinnan med barn kunde ha tänkt efter före. Man kan inte bara lita på sådant där, och dessutom KAN det vara så att kvinnan precis glömt ett piller på riktigt, eller kräkts upp det, eller tagit någon annan medicin som motverkar. Mannen tar en medveten risk helt enkelt, och som i all gamble så får han stå sitt kast.
Jag håller i grund och botten med dig. Det hade varit meningslöst eftersom det inte gått att bevisa något, men å andra sidan är det samma sak i stort sett i alla sexualbrott.

Däremot är det lite lustigt att man kan använda exakt samma argument för att förbjuda abort. "Hon tog en gamble och får stå sitt kast", "Hon skulle tänkt efter före" och så vidare. Jag är för övrigt absolut för abort och jag har svårt att se hur en lagstiftning som tillåter mannen att inte ta ekonomiskt ansvar för barnet skulle se ut. Men det är lite lustigt att vi har en sådan dubbelstandard här, om kvinnan gör ett misstag kan hon rätta till det men mannen får stå sitt kast.
Citera
2026-06-28, 18:21
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Återigen: varför i helvete låg han med en kvinna han absolut inte vill ha barn med? Rätt korkat beteende av honom. Han borde ha låtit bli sex med henne, om han nu absolut inte kan se henne som mor till sin avkomma.

Pengarna tillfaller avkomman. Det kostar mer än 2500 i månaden med barn. Så även om underhållsstödet kommer in på målsmannens konto, så är det avkomman som får glädje av dessa pengar till: mat, kläder, förnödenheter, fritidsaktiviteter, leksaker, blöjor/vagn/babyskydd/spjälsäng etc. (när avkomman är liten). Att få barn är en ekonomisk nedförsbacke, med eller utan underhåll. Så de där pengarna är barnets.

Jag tycker det är helt ok att barnet får underhållsstöd. Oavsett om det är mamman eller pappan som tar hand om det. Jag bryr mig om barnets rätt och om båda föräldrarnas skyldigheter.

Är de pappan som tar hand om barnet helt eller mer än 50%, så är det mamman som ska betala underhåll. Är det mamman som tar hand om barnet helt eller mer än 50%, så är det pappan som ska betala underhåll. Barnets rättigheter går före föräldrarnas. Föräldrarna har i princip bara skyldigheter, när väl barnet är fött. Så som det ska vara.
nu är det här lite svårt för dig först, eftersom du antaligen aldrig har sex med någon kille.

Men hade du haft det hade du med förstått att sex handlar inte bara om föröka sig,

isf hade vi inte varit homosapiens då hade vi varit någon annan art.

Du imponerar verkligen med dina kunskaper om hur människor fungerar, och i synnerhet samspelet mellan en kvinna och en man.

kvinnan i exemplet måste ju vara riktigt desperat, inte hellt olikt dig faktiskt
Citera
2026-06-28, 18:23
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Nej. Byt ut kondom mot femidom (kvinnliga motsvarigheten till kondom). Så snackar vi!
Om mannen säger att han bara vill ha sex med kvinnan under förutsättning att hon använder femidom, annars vill han inte, och hon ljuger och säger att det sitter på plats. Han kör in sin dolme och de ligger och han kommer i henne och just som han har kommit i henne så säger hon "du förresten, jag hade inget femidom". Så är det jämförbart! Eftersom de hade samlag, under förutsättning att där fanns en barriär som skyddar mot både oönskad graviditet och könssjukdomar. Men nu kläcker hon ut att där inte fanns en barriär... Han får total panik och ville ju verkligen inte ha sex utan femidom! Där hade det absolut kunna bli en dom om våldtäkt.

Lögn om p-piller är inte jämförbart. Egentligen har han ju inte med att göra huruvida hon proppar sin kropp med hormoner eller inte.

Det är barriärmetoder som kondom/femidom (eller avbrutet samlag) man bör ha rätt att kräva av sin sexpartner. Och om denna ljuger om detta och inte har samtycke till sex utan kondom/femidom (eller utan avbrutet samlag) så är det = våldtäkt.

Kondom/femidom/avbrutet samlag är ju liksom komponenter som ingår vid själva samlaget. Och om de uteblir mot den andras vilja = våldtäkt.

P-piller ingår inte i ett samlag. Det är ju något kvinnan tar vid annat tillfälle, dag efter dag, månad efter månad. Är inte en del i själva akten.

Blev det tydligare så för dig?
jag skiter i dina sexuellafantasier faktiskt.

preventivmedel som preventivmedel.

Det är aldrig ok bedra en sexpartner sådär, men det är det ju tydligen hos er nazifeminister, för av någon outgrundlig anledning väljer ni att försvara det här
Citera
2026-06-28, 18:24
  #281
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Ungen kom till genom att både mannen och kvinnan hade sex. Ville han inte ha barn med en "psykopatisk hora", så skulle han låtit bli sex med henne. Vad är han ens för korkad person som har sex med en "psykopatisk hora"?!

Kvinnor i Sverige får ingen ekonomisk vinning i Sverige, genom att få barn. Snarare tvärtom. Barn kostar så pass mycket att det är en ekonomisk nedförsbacke att få barn här.

Du tycker det är jämställt att tvinga en kvinna till ett ingrepp i hennes kropp?
Vad ska man göra med män då, som är jämställt med detta ingrepp i kvinnor? Jag menar: du vill ju ha jämställdhet. Om mannen inte vill ha barn och kvinnan tvingas till abort, ska vi tvinga mannen att bli steriliserad då, kanske? I jämställdhetens namn?

Abort och sterilisering, saker som inte är samma.

Sen är avslagen så i Sverige att barn ärver och det mycket mycket svårt att kringgå, något som kvinnor vet om.

Om arvsfrihet infördes skulle antalet oönskade barn minska drastiskt.

Vidare är det så att det är ett övergrepp mot mannen att påstå att det är ett skyddat samlag när det inte är det. Därav psykopatisk hora.

Det finns inget att diskutera, att ljuga i sexuella sammanhang är en oerhört förkastlig handling.
Citera
2026-06-28, 18:24
  #282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Memnok
Ja, och om man har samlag med någon trots att man är HIV smittad och vet om det så åtalas men för grov misshandel, försök till misshandel och våldtäkt eftersom det inte finns samtycke. Jag förstår återigen inte vad skillnaden är.

Nej, idag går det utmärkt att inte berätta för någon om man anses vara icke smittsam.
Citera
2026-06-28, 18:26
  #283
Medlem
Memnoks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pudrig
Nej, idag går det utmärkt att inte berätta för någon om man anses vara icke smittsam.
Nej, då påverkar det ju inte samtycket. Men om man nu råkar vara smittsam, alternativt inte har tagit p-piller trots att man har sagt det så påverkar det samtycket. Eller?
Citera
2026-06-28, 18:44
  #284
Medlem
nazifeministerna i tråden är ju helt sjuka i huvudet.

De tycker det är ok ljuga för sin sexpartner om man är kvinna men inte om man är en man.

Är det den eftersträvade jämlikheten de kämpar för här

Kondomer var inte ok ljuga om även om en sådan kan spricka eller glida av under ett samlag är de våldtäkt enligt dem.

Men det finna andra preventivmedel hos män med ett känt är ju AAS, de vet de förmodligen inte ens vad det är men hade det varit ok ljuga för sin kvinnliga sexpartner då om man sa man absolut inte kunde få barn men fick det med henne ändå?
Citera
2026-06-28, 18:46
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VivaLaMusica
Abort och sterilisering, saker som inte är samma.

Sen är avslagen så i Sverige att barn ärver och det mycket mycket svårt att kringgå, något som kvinnor vet om.

Om arvsfrihet infördes skulle antalet oönskade barn minska drastiskt.

Vidare är det så att det är ett övergrepp mot mannen att påstå att det är ett skyddat samlag när det inte är det. Därav psykopatisk hora.

Det finns inget att diskutera, att ljuga i sexuella sammanhang är en oerhört förkastlig handling.

Något måste vi ju göra med som är jämförbart med det trauma som en påtvingad abort är för kvinnan. Jag menar: du vill ju ha jämställdhet. Båda har ju haft samlag frivilligt. Och båda är därav ansvariga för att graviditeten har uppkommit (kan ju bli sex även med p-medel). Om vi då ska tvinga kvinnan till abort mot hennes vilja, så måste vi ju i jämställdhetens namn tvinga mannen till något jämförbart. Det enda jag kan komma på är då: sterilisering av mannen.

Eller så inser du att reproduktion aldrig kan bli jämställt mellan man och kvinna. och att vi inte kan tvinga kvinnor till abort bara för att mannen inte vill ha barn.

Arvet är ju barnets och inte den "psykopatiska horans". Och arvet tillkommer ju barnet den dag mannen dör. Och då kanske den "psykopatiska horan" redan är död.
Citera
2026-06-28, 18:47
  #286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sasha4life
Det går ju inte att jämställa eller hur? En kondom på eller inte=hiv risk etc
Det håller bara om personen nu skulle ha nån std.

Det här handlar om medgivande. Om en man bar gett medgivande till sex om kvinnan har p piller så gäller inte medgivandet om hon ljög.. därav våldtäkt. Det är så rätten resonera.
Citera
2026-06-28, 18:47
  #287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Memnok
Nej, då påverkar det ju inte samtycket. Men om man nu råkar vara smittsam, alternativt inte har tagit p-piller trots att man har sagt det så påverkar det samtycket. Eller?
är det inte så det kan påverkas av andra sexuell överförbara sjukdomar som tex hepatit?

Är det inte så det inte är lagligt ha sex med någon som har en överförtbar sjukdom??
Citera
2026-06-28, 18:50
  #288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VivaLaMusica
Abort och sterilisering, saker som inte är samma.

Sen är avslagen så i Sverige att barn ärver och det mycket mycket svårt att kringgå, något som kvinnor vet om.

Om arvsfrihet infördes skulle antalet oönskade barn minska drastiskt.

Vidare är det så att det är ett övergrepp mot mannen att påstå att det är ett skyddat samlag när det inte är det. Därav psykopatisk hora.

Det finns inget att diskutera, att ljuga i sexuella sammanhang är en oerhört förkastlig handling.
Arvslagen är bara svår att kringå om man dör oväntat. Om man vetat innan att man vill göra ett barn arvslöst är det hur lätt som helst eftersom du får göra vad du vill med dina tillgångar sålänge du lever o anses vara mentalt frisk.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in