Båda inblandade verkar lika intelligensbefriade:
Efter vad som framgår hade de haft sex utan kondom tidigare - då till synes utan oro för vare sig graviditet eller könssjukdom.
Sen låter hon sig knullas av en annan snubbe - uppenbarligen utan rädsla för att smittas av könssjukdom.
Fast när nr 1 kommer tillbaka kräver hon att han ska ha kondom som skydd mot den ev. smitta som nr 2 kanske har gett henne.
Nr 1 skiter dock i detta och väljer att ta risken.
Efter vad som framgår av Samnytts artikel kommunicerade kvinnan på engelska. Är hon invandrare? Är hon i så fall ute efter uppehållstillstånd? I så fall är det en effektiv metod att bli gravid med en svensk medborgare. Tänkte nr 1 på det när hon de första gångerna tillät sex utan kondom? Var allting bara ett fulspel?
Att köra utan skydd är ett enormt risktagande för en man. Helt ovetande kan han komma att bli försörjningsskyldig för ett barn i 18 år som han kanske inte ens får träffa.
Var kvinnan prostituerad? Fruktansvärt omdömeslös i vilket fall som helst som utsätter både sig själv och andra för risker att smittas och själv sprida könssjukdomar vidare.
Men hon tjänar några hundra tusen på kuppen, även om rättsprocessen säkert inte är så rolig. Och karl nr 1 har förstört sitt liv. 40+ år gammal och med noll konsekvenstänk.
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Att du skriver så, är för att du har svårt att sätta dig in i kvinnans perspektiv.
Hon vill verkligen inte att han kommer i henne. Hon vill helst ha kondom, för att undvika att han kommer i henne. Hon har inget annat p-medel och riskerar att bli oönskat gravid vid sex utan kondom. Den risken blir betydligt högre om han sprutar i henne. Han har inget som helst samtycke att spruta i henne. Och det vet han om. Ändå sprutar han i henne. Detta är = våldtäkt. Fanns inget samtycke till den delen av sexakten. Och det är faktiskt allvarligt. En oönskad graviditet hade ju inneburit att hon antingen måste fatta beslut om abort, vilket inte är ett roligt val. Eller behålla graviditeten och föda avkomman, med alla risker det innebär för liv, hälsa och kropp. Försök att förstå detta, ur kvinnans perspektiv. Så förstår du nog också att hon verkligen blev våldtagen när han invaderar hennes vagina med sin säd som innehåller mängder av spermier, vilket hon verkligen inte vill.
Herregud vad du är tröttsam med dina långa autistiska haranger och upprepningar. Om du hade läst på så hade nog inte ens du missat att hon tog ett dagen-efter-piller som hon till och med slapp betala för. Så bespara oss gärna dina snyfthistorier om ”alla risker för liv, hälsa och kropp” nästa gång nät du inte ens klarar av att se hela bilden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Det spelar ingen roll vad man känner, det kan komma försatser innan det.
En lite droppe kan räcka, så att ens låtsas att det räcker med att dra ut i tid...
Då ska du liksom dra ut VÄLDIGT tidigt för att närma dig en vettig säkerhet.
Ja, precis. Det är väl ett känt faktum. Som kvinna upplever jag att man märker när en man närmar sig utlösning men återigen, som preventivmedel är det alltför osäkert med avbrutet samlag. Om jag minns rätt lärde vi oss det redan på högstadiet…
Citat:
Ursprungligen postat av
Bimbodeluxe
Fast i detta fall försökte han ju inte ens.
Och det vet du hur?
(Kallar man sig Bimbodeluxe kanske det förklarar en hel del.)
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Jämförelsen med fall när mannen kommer i en kvinnas vagina utan hennes samtycke. Är ju om en kvinna skulle kunna spruta en mans penis full av sina ägg, mot hans vilja (och riskera att han blir oönskat gravid och måste ta ställning till abort/inte abort och kanske vara gravid och föda, med alla risker det då hade inneburit för hans kropp liv och hälsa). Det är väl där jämförelsen bör ligga. Vilket är en biologiskt omöjlig sak.
Hur orkar du?