Citat:
Ursprungligen postat av
Ganonito
Fast man behöver inte få utlösning bara för att man har sex utan kondom, men rätten dömde inte honom för våldtäkt för att han fick utlösning utan för att villkoret för samtycket var att han skulle ha kondom. Då borde det fungera exakt på samma sätt i det omvända fallet. Att villkoret för samtycket är att kvinnan äter p-piller, eller åtminstone tar ett dagen efter-piller. Om hon säger att hon gör detta/ska göra det, men sedan inte gör det så har ju villkoret för samtycket inte uppfyllts och därmed borde det vara våldtäkt.
Nja, det var nog en kombination av att han inte använde kondom och att han kom i henne utan kondom. Som jag förstår utifrån den lilla information som finns om ärendet.
Nope. Den kvinnliga motsvarigheten är i så fall om han kräver
femidom och hon struntar i att använda
femidom. Femidom är en kvinnlig variant av kondom. Alltså: en barriärmetod.
Men fortsatt: mannen kan inte bli oönskat gravid om kvinnan ljuger om p-piller, han blir inte invaderad av hennes ägg mot sin vilja, om hon ljuger om p-piller.
Kvinnan kan bli oönskat gravid om mannen ljuger om kondom, hon blir invaderad mot sin vilja av hans spermier, om han ljuger om kondom. Och har hon inte samtyckt till den delen av
sexakten så är det = våldtäkt.
Hade kvinnan som ljuger om p-piller, sprutat mannens penis full av ägg, mot hans vilja. Så hade det varit våldtäkt. Eftersom själva
sprutandet äger rum under sexakten och är en sexuell handling som det inte finns samtycke till.
Ljug om p-piller är inte en sexuell handling. Och kan således inte vara våldtäkt.