Citat:
Ursprungligen postat av
KamratBlue
Det fungerade utmärkt. Skolan var även blandad med barn från olika boendeformer med både rika, mellanklass och fattiga föräldrar. Det är inte så att man bygger vartannat hus med lägenheter och sedan villa utan man bygger de i klump men mixat på området. Det är inte heller så att det finns mark över i ett villaområde idag utan i så fall om det finns industri som rivs och ska ersättas. Detta är typisk valpropaganda utan bäring från både S och SD. SD går knappast sina väljares väg utan det är propaganda från M som vill segregera befolkningen, men då inte med svenskar och invandrare utan rika och fattiga.
Det fungerade så länge det fanns en gemensam identitet som progressiva folkhemsbyggare , det måste erkännas. Det raserades i samma veva då stora homogena utländska befolkningsgrupper redan på 70-talet flyttade in i hyreskasernerna då svenskarna flyttade ut till något bättre , inte ens svenskarna gillade de socialdemokratiska betongförorterna , speciellt inte i miljonprogrammen, där fanns en uppsjö med sociala problem som skapades ENBART DÄR. Det blev bara ett transitboende av det hela, men idag blivit ett permanentboende åt stora folkgrupper som inte begriper sig på Sverige överhuvudtaget eller kanske inte ens är INTRESSERADE av att integrera sig själva, förutom dem som lyckas att ta sig därifrån till sist.
Alla vet att (Lawen Redar) förslag är ett vågspel och ett fräck politisk myndighetstrick. Låt oss inte gå så långt att såssarna ännu en gång ska försöka sabba det ännu mer, speciellt inte nu när förslaget visar sig vara djupt impopulärt.
Problemet är att Sverige inte har uppfattat problemet med en alltför slapp liberal låt-gå inställning till det mesta. Idag har vi ett samhälle där ingen vet vad Sverige egentligen är , vart det är på väg och vilka skyldigheter alla har - Man har tjatat om rättigheter i över 30-40 år och det har kastat oss ur kurs och blivit något slags dekadent rättesnöre som kraftigt har eroderat samhället OCH skapat en kraftig polarisering och betoning på " rättigheter" utan ansvar .
Rättigheter utan ansvar betyder att någon annan ska ta hänsyn till en massa tyckanden utan att få något tillbaka. det föder cynism och apati , helt naturligt då det är enbart en transaktion av politisk snömos som inte har någon betydelse annat än att stänga ner obekväma åsikter . Sedan kan man förpacka samma bajskorv en gång till i en politisk form av " Värdegrund" och vips - Så föds en försåtlig form av en mjuk statsfascism som sipprar ner i ett folklager som bryter ihop vid lilla minsta provokation som inte är PK.