2026-06-11, 19:22
  #106129
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik.Forsmark
Dumpen talar om att skydda barn. Och skyddas ska barn göras. Det är svårt att tänka sig en mer självklar utgångspunkt än att barn ska slippa utsättas för övergrepp, våld och andra vuxnas tillkortakommanden. Men det finns en annan sida av myntet som alltför sällan får samma uppmärksamhet, vad händer med de barn som dras in i vuxenvärldens konflikter och offentliga drev.

Att växa upp handlar om att bygga en identitet, skapa relationer och hitta en plats i tillvaron. För de barn som utsätts för mobbning, eller som får se sin familj bli föremål för offentlig exponering och ryktesspridning, kan den perioden i stället präglas av oro, skam och trauma. Och till skillnad från vad en del verkar tro är psykisk ohälsa hos barn inte något som går över av sig självt. Forskningen är snarare tämligen tydlig med att tidiga trauman kan lämna djupa spår.

Mobbning är inte en bagatell. Det finns en tendens att tala om mobbning som om det vore en naturlig del av uppväxten. Som om det handlade om lite oskyldiga gliringar som man förväntas härdas av. Det är ett ganska verklighetsfrånvänt sätt att se på saken.

Mobbning är i praktiken ett upprepat och systematiskt psykiskt, och ibland fysiskt, våld. Barn som lever i den miljön befinner sig i ett kroniskt stresstillstånd där den plats som borde vara trygg, skolan, förvandlas till något man fruktar.

När forskningen tittar på konsekvenserna framträder en dyster bild. Barn som utsätts för mobbning löper en kraftigt ökad risk att utveckla självmordstankar jämfört med jämnåriga som inte mobbas. Internationella sammanställningar har visat riskökningar på mellan två och nio gånger. Risken för självmordsförsök är också markant högre, och vissa studier visar att flickor som utsätts för mobbning statistiskt sett är särskilt sårbara, upp till sex gånger högre.

Utöver det finns ett tydligt samband mellan mobbning i barndomen och ökad risk för depression, ångestproblematik och posttraumatiska stressreaktioner långt senare i livet. Hjärnan formas under uppväxten. Kronisk stress sätter sina avtryck.

När vuxnas konflikter blir barns börda. Barn lever inte isolerade från sina föräldrar. Deras känsla av trygghet är nära sammanflätad med de vuxna de är beroende av.

När en förälder hamnar i ett offentligt drev eller blir föremål för omfattande exponering drabbas barnet ofta indirekt. Inom psykologin talar man ibland om sekundärt trauma, att påverkas djupt av någon annans kris och lidande.

Barn har en grundläggande förväntan om att deras föräldrar ska kunna skydda dem och skapa stabilitet. När den vuxne i stället blir rädd, nedstämd, arg eller uppgiven till följd av offentlig press rubbas den tryggheten. Hemmet upphör att vara den självklara fristad det borde vara. Det är svårt för ett barn att förstå varför vuxenvärlden plötsligt förändrats. Ännu svårare är det att hantera konsekvenserna.

Skammen och den sociala isoleringen.
Barn är sociala varelser. De är beroende av grupptillhörighet och vänskap för sin utveckling.

I dagens digitala samhälle sprids information, skärmdumpar och rykten på några sekunder. Det som publiceras på nätet stannar sällan där. Det följer med in i klassrum, på skolgårdar och in i omklädningsrum.

Barn till personer som blivit föremål för offentlig exponering kan därför drabbas av en särskild form av skam. De riskerar att bli förknippade med något de själva inte haft någon del i. En del drar sig undan på eget initiativ för att slippa frågor och blickar. Andra blir aktivt utfrysta eller utsatta av sina jämnåriga. Det är ett högt pris att betala för något man inte själv har orsakat.

Ett offentligt drev mot en vuxen kan också fungera som ammunition för redan existerande mobbningsmönster.

Barn kan få höra att de är "som sin pappa" eller "som sin mamma". De kan bli måltavlor för andras nyfikenhet, förakt eller grymhet. De förväntas ibland försvara sin familj samtidigt som de försöker hantera sin egen oro och passa in bland jämnåriga. Det är en omöjlig uppgift för många vuxna. För ett barn är den ofta övermäktigt.

Det är farligt att underskatta betydelsen av barns sociala miljöer.

Mobbning är i sig en av de tydligaste riskfaktorerna för psykisk ohälsa och självmordsbeteende bland unga. När vuxnas offentliga konflikter, drev och exponeringar dessutom spiller över på barn riskerar de mest oskyldiga att bli de som får bära konsekvenserna.

Att skydda barn handlar därför inte bara om att reagera på direkta hot och övergrepp. Det handlar också om att vuxna tar ansvar för vilka metoder de använder, vilka följder deras handlingar får och om de barn som hamnar i skuggan.

För barns värde kan rimligen inte vara beroende av vilka deras föräldrar är.
Att något görs i den goda sakens namn är inte tillräckligt för att göra det rätt. Goda avsikter befriar ingen från ansvaret att väga in konsekvenserna av sitt handlande, särskilt inte när de konsekvenserna riskerar att drabba barn.

Att som en organisation som säger sig arbeta för barns bästa, och som gärna beskriver sig som en röst för barns rättigheter, rycka på axlarna inför de barn som drabbas av deras egna metoder är svårt att förstå.

För det handlar inte om några obetydliga bieffekter eller lite tillfälligt obehag. Det handlar om barn som kan utsättas för utfrysning, mobbning, skam och en otrygghet som i värsta fall lämnar djupa spår långt upp i vuxenlivet. Vi vet från forskning att sådana erfarenheter kan öka risken för psykisk ohälsa, trauma och självmordstankar.

Att då möta den typen av konsekvenser med likgiltighet, eller behandla dem som ett acceptabelt pris att betala, är inte bara sorgligt. Det är djupt obehagligt.

För om man verkligen menar allvar med att sätta barnens bästa främst, då måste det gälla alla barn. Även de barn vars lidande komplicerar den egna berättelsen och väcker obekväma frågor om de metoder man själv valt att använda. Annars blir barnrättsperspektivet inte en princip, utan ett undantag. Ett samhälle som börjar dela upp barn i dem vars smärta räknas och dem vars smärta kan avfärdas har hamnat på ett ganska mörkt sluttande plan.

Jag grundar detta inlägg på texter och studier från bland annat.
CDC, Centers for Disease Control and Prevention, rapporter om sambandet mellan ungdomsvåld, mobbning och självmordsbeteende.

Metaanalyser från bland annat forskare vid CUNY och Harvard kring sambandet mellan mobbning, självmordstankar och självmordsförsök hos unga.

Folkhälsomyndigheten och Karolinska Institutet, NASP, statistik och forskning om suicid och psykisk ohälsa bland barn och ungdomar i Sverige.

Barnpsykologisk forskning om sekundärt trauma och hur föräldrars stress, kriser och offentliga konflikter påverkar barns anknytning och upplevelse av trygghet.
Här var det mycket omsorg om gäddornas barn men inte ett ord om de barn som blir utsatt för gäddors utnyttjande och övergrepp.
Varför tycker du inte att man kan hänga ut gäddor som inte har några barn?
Då finns det ju inga barn som far illa av uthängningen.
Eller finns det ingen gräns för hur mycket gäddorna ska skyddas?
Dom ska liksom bara skyddas, punkt.
Citera
2026-06-11, 19:38
  #106130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takanashi
Tror du att forskning har någon som helst påverkan på dem som drar kortet från dumpens nonsensarkiv?
Mobbning är definitivt ett livslångt trauma . Här syns lögnerna i öppen dager. Jag tror inte ens att detta fruktansvärda uttalande finns i dumpens nonsensarkiv , utan här har en ignorant person för första gången gjort ett självständigt, totalt okunnigt påstående.

Man ser det ganska tydligt i hur buffalo3ty resonerar när hen svarar. För det handlar inte om huruvida något är skadligt eller inte, utan om att rangordna lidande i någon sorts märklig tävling om vad som är värst.

Att flera saker kan vara skadliga samtidigt verkar inte riktigt få plats i resonemanget. Att barn kan fara illa av övergrepp är självklart. Men det innebär inte att man automatiskt kan avfärda eller bagatellisera annan skada som också drabbar barn. Det ena upphäver inte det andra.

Men när det kommer till de barn som drabbas av Dumpens egna metoder är det inte särskilt viktigt. Deras oro, utfrysning, mobbning och psykiska belastning förvandlas till något man rycker på axlarna åt, eftersom det sägs ske i ett gott syfte.

Att hänvisa till den goda saken förändrar inte konsekvenserna för de barn som faktiskt drabbas. Ett barn som förlorar sina vänner, blir utpekat i skolan eller utvecklar psykisk ohälsa på grund av vuxnas agerande lider inte mindre därför att de vuxna anser sig stå på den goda sidan.

Goda avsikter kan förklara varför människor gör vissa val. Men de ursäktar inte automatiskt de skador som uppstår på vägen. Och om man säger sig kämpa för barns bästa måste man också kunna erkänna när de egna metoderna orsakar lidande för andra barn, utan att omedelbart försöka väga bort det i någon moralisk bokföring.
Citera
2026-06-11, 19:43
  #106131
Medlem
Dumpens samarbete med gräv gör att adressen och anhörigas namn, bild, telefonnummer, bilregister, alla arbetsgivare osv sprids och idioterna där trakasserar mest den de chattat med men de kontaktar även anhöriga och arbetsgivare.
Stella är en sektmedlem och nolla som ljuger och skrämmer upp anhöriga och sprider falsk statistik och eldar på häxbränningen.

Alla naiva fans till dumpen fattar ingenting om de mörka krafterna bakom dumpens verksamhet. De smilar i media men sprider rykten som sargar barns liv och massor med vuxnas liv. Utan att VETA något.

Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Dumpen jobbar ju för att förhindra att anhöriga drabbas.

Sedan allt du skriver är nog tio gånger värre för barn som utsatts för sexuella övergrepp.
Det är ett livslångt trauma. Mobbning är inte i närheten av det.
Citera
2026-06-11, 19:49
  #106132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Här var det mycket omsorg om gäddornas barn men inte ett ord om de barn som blir utsatt för gäddors utnyttjande och övergrepp.
Varför tycker du inte att man kan hänga ut gäddor som inte har några barn?
Då finns det ju inga barn som far illa av uthängningen.
Eller finns det ingen gräns för hur mycket gäddorna ska skyddas?
Dom ska liksom bara skyddas, punkt.

Oj, förlåt. Får man inte bry sig om de barnen också?

Är det den officiella hållningen hos Dumpen, att vissa barns lidande ska tas på största allvar medan andra barns oro, mobbning och psykiska påfrestningar får sorteras in under rubriken beklagliga men acceptabelt?

För det är åtminstone det intryck man lätt får när frågan om de anhöriga barnen ständigt avfärdas, förminskas eller möts med en axelryckning.

Om man säger att barns bästa alltid ska komma först, då borde det rimligen gälla alla barn. Även de barn vars situation råkar vara obekväm att prata om därför att den väcker frågor om den metod man själv försvarar.

Annars handlar det om att vissa barns lidande anses viktigare än andras. Och det är ett ganska korkat budskap att förmedla.
Citera
2026-06-11, 19:53
  #106133
Medlem
Tänkvärt och relevant.
Hundratals barn till oskyldiga män har drabbats (oskyldiga = har aldrig begått brott och har inte bevisad vilja att göra det). Och tusentals vuxna människor har drabbats.

Hoppas fler stämmer dem och att någon juridisk mekanism sätter stopp för häxbränningarna. Märkligt att det får fortgå år efter år.
När är nästa förtalsmål mot Sara Nilsson?

Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik.Forsmark
Dumpen talar om att skydda barn. Och skyddas ska barn göras. Det är svårt att tänka sig en mer självklar utgångspunkt än att barn ska slippa utsättas för övergrepp, våld och andra vuxnas tillkortakommanden. Men det finns en annan sida av myntet som alltför sällan får samma uppmärksamhet, vad händer med de barn som dras in i vuxenvärldens konflikter och offentliga drev.

Att växa upp handlar om att bygga en identitet, skapa relationer och hitta en plats i tillvaron. För de barn som utsätts för mobbning, eller som får se sin familj bli föremål för offentlig exponering och ryktesspridning, kan den perioden i stället präglas av oro, skam och trauma. Och till skillnad från vad en del verkar tro är psykisk ohälsa hos barn inte något som går över av sig självt. Forskningen är snarare tämligen tydlig med att tidiga trauman kan lämna djupa spår.

Mobbning är inte en bagatell. Det finns en tendens att tala om mobbning som om det vore en naturlig del av uppväxten. Som om det handlade om lite oskyldiga gliringar som man förväntas härdas av. Det är ett ganska verklighetsfrånvänt sätt att se på saken.

Mobbning är i praktiken ett upprepat och systematiskt psykiskt, och ibland fysiskt, våld. Barn som lever i den miljön befinner sig i ett kroniskt stresstillstånd där den plats som borde vara trygg, skolan, förvandlas till något man fruktar.

När forskningen tittar på konsekvenserna framträder en dyster bild. Barn som utsätts för mobbning löper en kraftigt ökad risk att utveckla självmordstankar jämfört med jämnåriga som inte mobbas. Internationella sammanställningar har visat riskökningar på mellan två och nio gånger. Risken för självmordsförsök är också markant högre, och vissa studier visar att flickor som utsätts för mobbning statistiskt sett är särskilt sårbara, upp till sex gånger högre.

Utöver det finns ett tydligt samband mellan mobbning i barndomen och ökad risk för depression, ångestproblematik och posttraumatiska stressreaktioner långt senare i livet. Hjärnan formas under uppväxten. Kronisk stress sätter sina avtryck.

När vuxnas konflikter blir barns börda. Barn lever inte isolerade från sina föräldrar. Deras känsla av trygghet är nära sammanflätad med de vuxna de är beroende av.

När en förälder hamnar i ett offentligt drev eller blir föremål för omfattande exponering drabbas barnet ofta indirekt. Inom psykologin talar man ibland om sekundärt trauma, att påverkas djupt av någon annans kris och lidande.

Barn har en grundläggande förväntan om att deras föräldrar ska kunna skydda dem och skapa stabilitet. När den vuxne i stället blir rädd, nedstämd, arg eller uppgiven till följd av offentlig press rubbas den tryggheten. Hemmet upphör att vara den självklara fristad det borde vara. Det är svårt för ett barn att förstå varför vuxenvärlden plötsligt förändrats. Ännu svårare är det att hantera konsekvenserna.

Skammen och den sociala isoleringen.
Barn är sociala varelser. De är beroende av grupptillhörighet och vänskap för sin utveckling.

I dagens digitala samhälle sprids information, skärmdumpar och rykten på några sekunder. Det som publiceras på nätet stannar sällan där. Det följer med in i klassrum, på skolgårdar och in i omklädningsrum.

Barn till personer som blivit föremål för offentlig exponering kan därför drabbas av en särskild form av skam. De riskerar att bli förknippade med något de själva inte haft någon del i. En del drar sig undan på eget initiativ för att slippa frågor och blickar. Andra blir aktivt utfrysta eller utsatta av sina jämnåriga. Det är ett högt pris att betala för något man inte själv har orsakat.

Ett offentligt drev mot en vuxen kan också fungera som ammunition för redan existerande mobbningsmönster.

Barn kan få höra att de är "som sin pappa" eller "som sin mamma". De kan bli måltavlor för andras nyfikenhet, förakt eller grymhet. De förväntas ibland försvara sin familj samtidigt som de försöker hantera sin egen oro och passa in bland jämnåriga. Det är en omöjlig uppgift för många vuxna. För ett barn är den ofta övermäktigt.

Det är farligt att underskatta betydelsen av barns sociala miljöer.

Mobbning är i sig en av de tydligaste riskfaktorerna för psykisk ohälsa och självmordsbeteende bland unga. När vuxnas offentliga konflikter, drev och exponeringar dessutom spiller över på barn riskerar de mest oskyldiga att bli de som får bära konsekvenserna.

Att skydda barn handlar därför inte bara om att reagera på direkta hot och övergrepp. Det handlar också om att vuxna tar ansvar för vilka metoder de använder, vilka följder deras handlingar får och om de barn som hamnar i skuggan.

För barns värde kan rimligen inte vara beroende av vilka deras föräldrar är.
Att något görs i den goda sakens namn är inte tillräckligt för att göra det rätt. Goda avsikter befriar ingen från ansvaret att väga in konsekvenserna av sitt handlande, särskilt inte när de konsekvenserna riskerar att drabba barn.

Att som en organisation som säger sig arbeta för barns bästa, och som gärna beskriver sig som en röst för barns rättigheter, rycka på axlarna inför de barn som drabbas av deras egna metoder är svårt att förstå.

För det handlar inte om några obetydliga bieffekter eller lite tillfälligt obehag. Det handlar om barn som kan utsättas för utfrysning, mobbning, skam och en otrygghet som i värsta fall lämnar djupa spår långt upp i vuxenlivet. Vi vet från forskning att sådana erfarenheter kan öka risken för psykisk ohälsa, trauma och självmordstankar.

Att då möta den typen av konsekvenser med likgiltighet, eller behandla dem som ett acceptabelt pris att betala, är inte bara sorgligt. Det är djupt obehagligt.

För om man verkligen menar allvar med att sätta barnens bästa främst, då måste det gälla alla barn. Även de barn vars lidande komplicerar den egna berättelsen och väcker obekväma frågor om de metoder man själv valt att använda. Annars blir barnrättsperspektivet inte en princip, utan ett undantag. Ett samhälle som börjar dela upp barn i dem vars smärta räknas och dem vars smärta kan avfärdas har hamnat på ett ganska mörkt sluttande plan.

Jag grundar detta inlägg på texter och studier från bland annat.
CDC, Centers for Disease Control and Prevention, rapporter om sambandet mellan ungdomsvåld, mobbning och självmordsbeteende.

Metaanalyser från bland annat forskare vid CUNY och Harvard kring sambandet mellan mobbning, självmordstankar och självmordsförsök hos unga.

Folkhälsomyndigheten och Karolinska Institutet, NASP, statistik och forskning om suicid och psykisk ohälsa bland barn och ungdomar i Sverige.

Barnpsykologisk forskning om sekundärt trauma och hur föräldrars stress, kriser och offentliga konflikter påverkar barns anknytning och upplevelse av trygghet.
Citera
2026-06-11, 19:56
  #106134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Asfaltskalops
Dumpens samarbete med gräv gör att adressen och anhörigas namn, bild, telefonnummer, bilregister, alla arbetsgivare osv sprids och idioterna där trakasserar mest den de chattat med men de kontaktar även anhöriga och arbetsgivare.
Stella är en sektmedlem och nolla som ljuger och skrämmer upp anhöriga och sprider falsk statistik och eldar på häxbränningen.

Alla naiva fans till dumpen fattar ingenting om de mörka krafterna bakom dumpens verksamhet. De smilar i media men sprider rykten som sargar barns liv och massor med vuxnas liv. Utan att VETA något.

Vad jag läst har Dumpen ingenting med Gräv att göra.

Det är väl inte Dumpens fel om det finns tokstollar där ute?
Citera
2026-06-11, 20:01
  #106135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik.Forsmark
Oj, förlåt. Får man inte bry sig om de barnen också?

Är det den officiella hållningen hos Dumpen, att vissa barns lidande ska tas på största allvar medan andra barns oro, mobbning och psykiska påfrestningar får sorteras in under rubriken beklagliga men acceptabelt?

För det är åtminstone det intryck man lätt får när frågan om de anhöriga barnen ständigt avfärdas, förminskas eller möts med en axelryckning.

Om man säger att barns bästa alltid ska komma först, då borde det rimligen gälla alla barn. Även de barn vars situation råkar vara obekväm att prata om därför att den väcker frågor om den metod man själv försvarar.

Annars handlar det om att vissa barns lidande anses viktigare än andras. Och det är ett ganska korkat budskap att förmedla.

Man måste knäcka några ägg för att göra en omelett.
Sedan är jag övertygad om att du överdriver problemet.

De flesta normala reagerar nog med omtanke och beklagar att en anhörig är gädda. Kanske t.o.m blir ett stöd.

Det säger mycket hur du resonerar att alla mobbas o.s.v
Citera
2026-06-11, 20:01
  #106136
Medlem
Det är grävare som dammsuger internet efter identitet och arbetsgivare etc. Sara själv har visst slutat skriva där men propaganda-Kattis skriver där friskt.
Gräv är den synliga delen av hang arounds (de har såklart en mindre dold grupp för kärntruppen), som de låtsas numera ta avstånd ifrån, men i verkligheten använder och får hjälp av. Grävtokarna gör mycket dirty work med trakasserierna med dumpens goda minne.

Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Vad jag läst har Dumpen ingenting med Gräv att göra.

Det är väl inte Dumpens fel om det finns tokstollar där ute?
__________________
Senast redigerad av Asfaltskalops 2026-06-11 kl. 20:03.
Citera
2026-06-11, 20:12
  #106137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Det handlade om när en person använde A.I varenda inlägg och för att svara rent allmänt.
Man vill inte prata med A.I utan en person.

Och du frågade ju efter en källa eller hur?

Ett "event"? Att förlora jobbet eller liknande är knappast lika traumatiskt som ett sexuellt övergrepp mot ett barn.

Jag är ingen expert på självmord, men det är klart de kan se olika ut. Förstår inte vart du vill komma med det?

Jag är skeptiskt till din hobby statistisk.
Sedan så går det att säga lite vad man vill med statistik.

https://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%B6gn,_f%C3%B6rbannad_l%C3%B6gn_och_statistik
"Event" eller händelse. Något som sker och påverkar livet negativt. I detta fall är förlust av jobb en allmän företeelse och inte kopplat till något.

Det är många orsaker som kan göra att den förlusten påverkar någon negativt. Vilket kan orsaka ex depprision som leder till självmord.

Vilket du fattade men du ville styra och vända narrativet.

Siffrorna finns där, kan säga som du tidigare "jag tänker inte googla åt dig" eller så kan jag använda chatgpt åt dig som du sa sist jag gjorde de trotts att du gör det konstant "vill jag veta vad chatgpt tycker kan jag fråga själv". Du har möjlighet att googla eller fråga chatgpt för att kolla siffrorna.

Om jag pressenterar fakta eller källor kommer du bara avfärda utan att läsa. Har du läst studien om dumpen du påstod du skulle läsa?

Din hobbyåsikt och dina hobby debatter är bara trams och bör anmälas där efter utan att ge respons. För du är bara här för att vara ett troll och förstöra diskutionen vilket bryter emot minst regel 0.03.
Citera
2026-06-11, 20:13
  #106138
Medlem
LudvigSigurdDavids avatar
Jag vill ju inte diskutera gäddorna i den här tråden men det blir så konstig stämning i den andra om man påpekar när Dumpen snurrat upp utvecklingsstörda gäddor. Då heter det att de stackars barnen inte märker nån skillnad på att bli våldtagen av utvecklingstörda eller tex Patrik Sjöberg. Det ligger ju något i det, det är otäckt oavsett liksom. Men folk med intellektuell funktionsnedsättning får väl anses ganska jämförbara med just barn?

Man undrar lite varför dumpen inte plockar lite 13-åriga pojkar som skickar bild på sina snuskpinnar, det är ju inte särskilt trevligt att bli våldtagen av 13/14-åriga pojkar heller.

Jag kan förstå att det är jäkligt smidigt att fiska utvecklingsstörda, då de kanske i mindre grad än tex Patrik Sjöberg anar oråd och att det inte är knullgalet barn som de ska träffa, utan just Dumpen.

Blir det extra klirr i swishpåsen eller rentav sämre drag i swishen när de plockar utvecklingsstörda?

Jag kan tycka att Dumpen verkar lite väl ointresserade av att göra Sverige mer tryggt för barnen iom att de inte publicerar 7/7 dagar i veckan, varför får vi inte en gädda om dagen, det måste ju vara bättre för barnen och med tanke på hur stort problem detta är, så borde det ju inte vara några problem att öka hastigheten. Kanske göra nån deal med Samhall som skulle kunna slussa sina klienter till Dumpen fiskare.

Heja Jimmy Åkesson!
Citera
2026-06-11, 20:16
  #106139
Medlem
tens avatar
Härligt att se att Dumpen bara fortsätter att leverera förbrytare trots alla domedagsprofetior i denna tråd!
Dumpen goes on and on and on....

PS. Hörde ni att Patrik och Sara har slutat flåsa, tyder på hälsoförbättring. 👍
Citera
2026-06-11, 20:19
  #106140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
"Event" eller händelse. Något som sker och påverkar livet negativt. I detta fall är förlust av jobb en allmän företeelse och inte kopplat till något.

Det är många orsaker som kan göra att den förlusten påverkar någon negativt. Vilket kan orsaka ex depprision som leder till självmord.

Vilket du fattade men du ville styra och vända narrativet.

Siffrorna finns där, kan säga som du tidigare "jag tänker inte googla åt dig" eller så kan jag använda chatgpt åt dig som du sa sist jag gjorde de trotts att du gör det konstant "vill jag veta vad chatgpt tycker kan jag fråga själv". Du har möjlighet att googla eller fråga chatgpt för att kolla siffrorna.

Om jag pressenterar fakta eller källor kommer du bara avfärda utan att läsa. Har du läst studien om dumpen du påstod du skulle läsa?

Din hobbyåsikt och dina hobby debatter är bara trams och bör anmälas där efter utan att ge respons. För du är bara här för att vara ett troll och förstöra diskutionen vilket bryter emot minst regel 0.03.

Ja men nu diskuterar vi ju Dumpen. Och då handlar det om sexuella övergrepp att de bidrar till självmord.

Vill du diskutera almänt kring självmord så finns det andra trådar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in