Citat:
Ursprungligen postat av
Dukater
Ja?
Och är det som så att det är ett måste att Jimmie skall lägga intjänade pengar för försäljningen till partiets kassa eller vad är det som är fel med att han lägger pengar för bokförsäljningen i sin egna ficka?
Han har ju skrivit boken? Det är hans bok?
Jag är förvirrad.
Problemet är väl att polariseringen gått så långt att TV4 bara behöver säga "SD/Åkesson gjorde fel" så vrålar 10% av befolkningen "Där ser ni, SD är onda! De måste förbjudas och sättas i koncentrationsläger!" samtidigt som 10% protesterar att "Nej, gammelmedia ljuger alltid! De har aldrig sagt ett sant ord om SD, varför skulle de börja nu?"
Därför blir detta med att lyfta fram relevanta fakta och verkligen förklara vad som hänt ingenting som sagda gammelmedier behöver bry sig så mycket om, eftersom 10% kommer att vråla det ena och 10% det andra oavsett om bevisningen är ovedersäglig eller totalt värdelös. Att kunna komma med en någorlunda trovärdig anklagelse räcker.
Således är de enda siffror (rätta mig om jag har fel) som TV4 presenterat att Åkessons bolag hade en ovanligt hög omsättning det året boken gavs ut, närmare bestämt 1,7 miljoner, och att antingen hela eller "större delen" av upplagan ska ha sålts från Åkessons bolag till SD:s.
Men TV4 redovisar inte vinsten i Åkessons bolag, eftersom SD-hatarna inte behöver bevis utan bara anklagelser för att gå igång på alla cylindrar. För att få veta vinsten måste vi gå till en gammal
Fokus-artikel år 2020, som säger:
"Valåret 2018 omsatte bolaget 1,7 miljoner, varav 1,2 miljoner i vinst.
Tidigare år har förlaget haft en betydligt mindre omsättning, under 2017 var den 490 000 kronor och under 2016 var den 457 000 kronor. Under båda åren gjorde man ett resultat på 264 000 kronor."
Grovt räknat kan vi alltså anta att Åkessons bolag hade en "naturlig" omsättning på 500K medan 1,2 miljoner består av intäkterna från bokförsäljningen till SD:s dotterbolag. I så fall såldes böckerna för ca 15 kr/styck till SD:s bolag. Det är långt under normalt förlagspris, men eftersom tryckkostnaderna är väldigt låga vid så stora volymer (ca 5 kr/bok) fortfarande en vinst på gissningsvis 800.000 kr för Åkessons bolag.
SD hade enligt TV4 förbeställningar på 14.000 böcker, och de skulle säljas lokalt för 100 kr/st. Det ger ett försäljningspris ex bokmoms på 94 kr, vilket betyder en intäkt på 1,3 miljoner för SD även ifall de inte hade sålt en enda bok utöver dessa 14.000.
I realiteten ska det enligt vad jag förstått blivit att de lyckades sälja "över 20%" av böckerna, dvs minst 16.000 ex = 1,5 miljoner i intäkter. Minus de 1,2 mille de betalat till Åkesson, minus logistikkostnader. Sedan gav de bort ytterligare 20.500 böcker så att det låg 43.500 böcker i lager år 2021, enligt TV4. Ytterligare ett antal såldes (troligen inte så många) och gavs bort (okänt antal) under 2022-2023, så att till slut 9-10 lastpallar (15.000-25.000 böcker) skickades på destruktion år 2023.
Det ter sig för mig helt och hållet rimligt att SD trott att partiets dotterbolag skulle göra en vinst på boken.
Det ter sig också troligt (pga logistikkostnaderna) att partiet gått med förlust på affären totalt sett, medan Åkesson gått plus. Men inga siffror som kunde klargöra den saken presenteras av TV4, som istället lyfter fram något manipulativt om omsättningen och förlitar sig på att anti-SD-pöbeln ska vråla efter att förbjuda SD och sätta alla dess anhängare i koncentrationsläger utan att kräva någon mer utförlig redogörelse. Vilket skulle bevisas.
Ett problem är naturligtvis att Åkesson som partiledare kan ha utövat inflytande över partiets dotterbolag, även om han
formellt saknat sådant inflytande. För allt vi vet kan Åkesson ha beordrat dem att köpa hans bok, "annars ser jag till att ni får sparken" - eller tvärtom varit jättenoggrann med att inte påverka beslutet. Vi vet inte. Det är ett internt eventuellt problem (gissningsvis verkligt, eftersom SD sägs vara toppstyrt, även av interna kritiker) som TV4 försöker blåsa upp till "skattebetalarnas problem" trots att det för skattebetalarna kvittar om SD använder sitt partistöd på ett smart eller korkat sätt.
Men, ifall något parti skulle förespråka hårdare regler för hur partistödet får användas, eller ännu hellre avskaffa det helt, är jag helt och hållet för det. Det finns ett (och bara ett) riksdagsparti som åtminstone förespråkar att
minska tvångsöverföringen av skattepengar till partierna. Nämligen SD.
(För min del kommer jag högst troligt att rösta ÖP, i det uttalade syftet att få in en jobbig skrikhals som ställer de andra politikerna mot väggen när de gör dumheter.)