Citat:
Ursprungligen postat av
Tomtekukar
Vad folk missar i den här diskussionen är att det här är klassisk chart manipulation, samma logik som att köpa Spotify-streams eller Instagram-följare.
Bokbranschen styrs av försäljningslistor. En bok som "säljer" 3 000-5 000 ex direkt vid release hamnar automatiskt på topplistorna. Topplistorna genererar mediebevakning. Mediebevakningen driver organisk försäljning. Och etiketten "bästsäljande författare" lever sedan kvar i bio, presentationer och talararvoden för alltid.
Det är inte pengarna det handlar om. Det är positionen.
Förlagen vet exakt hur det fungerar. Det är därför stora politiska memoarer alltid "säljer slut" första veckan. Kampanjorganisationer, lobbygrupper och partier köper upp lager i bulk världen över. NYT har i åratal aktivt försökt detektera och filtrera bort precis den här typen av koordinerade bulk-köp från sin bästsäljarlista, med begränsat resultat.
Att Olle Lundin kallar det korruption är juridiskt korrekt i andan men praktiskt irrelevant. Det är designat för att vara lagligt. Det är poängen med hela konstruktionen.
Frågan är inte om SD är unika. Det är de inte. Frågan är om svenska medier någonsin granskar mekanismen systematiskt istället för att servera valboskapen den som ett partipolitiskt inslag inför varje val.
Vi vet redan svaret.
Det är sannolikt helt riktigt. När
Pansargeneralen Henrik Arnstad lanserade sina böcker med buller och bång så gick det skitfort att de hamnade på topplistorna varje gång, och det nästan samma dag..
Jag tror också det var så med Ola Larsmos böcker, bland annat den om Swede Hollow, som handlade om 2000 individer som är fattiga svenskar utav nästan 2 miljoner som utvandrade till USA.
Tala om historieförvanskning av gigantiska mått, 2000 individer mot 2 miljoner !!!. Larsmo skröt vilt om att de svenskarna var samhällets "löss" i USA. Trots att det inte verkar finnas så många verkliga anteckningar därifrån.
Misstänker att Larsmo har använt sin vilda fantasier och diktat helt fritt på ett mycket magert material.
En annan bok som inte heller har ett helt fläckfritt lanserande var tex Mona Sahlins självbiografi Makt-Lös,
som också helt apropå sålde bra i början. Åtminstone enligt topplistorna.
För att sedan bli helt tyst kring den boken.
Knappt några recensioner heller.
Nu var det ju någon
spökskrivare som skrev Monas bok, men vet ej om denne fick något betalt för jobbet ?.
Kanske Kronofogden tog hans/hennes arvode då ?
Då hade Mona redan stora miljonskulder hos KFM.
I början var det en blygsam skuld på hela nästan 290 000 kronor sedan ökade skulderna
mycket fort.
Trots att det var en sanslös penningrullning runt hennes person. Bland annat att minnesfondens
pengar försvann, och någon bokföring/redovisning dök aldrig upp.
Troligen hade denna fond använts som en privat bank för de närmast sörjande och inblandade
på Sveavägen 68.
Bland annat så ryktades det att Jan Eliasson köpte en riktig äkta Steinway-flygel som stod i villan i Stocksund. Just sådana flyglar kostar just precis straxt över miljonen.
Denna flygel fanns verkligen i verkligheten eftersom att Eliasson hade ordnat med en priffstransportfirma för ändamålet. Inte omöjligt att Sveavgen 68 då också betalade dess transport över Atlanten till Manhattan, New York, där Eliasson visst också ska ha en riktigt fin våning.
Eller om våningen ligger i Washington DC. Han kan ju ev ha två ?
Säga vad man vill om sossar, men de är bra på att sko sig själva. Titta på Göran Persson som blev storgodsägare för 12 miljoner, vilket var mycket då på den tiden ?
Mona förde ideligen över drygt 100 000 kr varje månad till livvakten Labbe Solinas.
Dessa överföringar vet vi inte varför de gjordes ?
Var det för att undanhålla dem från att KFM skulle komma att snoka ?
Sedan därpå så påstod Mona att Labbe var anställd av henne ?
Fast det fanns inget anställningsavtal någonstans.
Plus att Mona skrev ut ett osant intygande på att Labbe hade en "vit lön" på 120 000 kronor i månaden.
Beloppen var tydligen listigt valda för banken hade då en spärr på 150 000 kronor per månad
för Monas konton. Hade hon försökt överföra de beloppen så hade säkert bankens
spårhundar och penningtvättsexperter börjat rota i detta ?
Med en hel miljon i handpenning så försöker Labbe sedan köpa en BRF i Saltsjöbaden, Solsidan.
En miljon som sedan frös inne och fastnade i dödsboets konkurs.
Idag är det ingen som vet hur det står till med BRF Glädjen längre mer än
att svartbyggedomen verkar stå fast.
Och att det tickar ett bötesbelopp varje månad där.
Och att tvisten mellan Nacka Kommun, Lantmäteriet och BRF Glädjen står fast.
Och att ordföranden Jensen dog hastigt och (o)lustigt under mycket
oklara omständigheter.