Citat:
Ursprungligen postat av
buffalo3tys
Det kan vi vara överens om. Det är ofta en familjemedlem eller släkt.
Därför är det bra att det kommer på tapeten när förövaren hängs ut på Dumpen så kommer sannolikt fler offer fram inom den familjen/släkten. Då kan fler få upprättelse och traumabehandling.
Dumpens fiktiva barn fungerar som en ögonöppnare vem gäddan är och dennes historia.
Du har bekräftat att vi är överens om att sexuella övergrepp mot barn till 99.9% begås av närstående av olika grad , de som via yrke och fritid har omedelbar närhet till barn och inte minst någorlunda jämnåriga. Olika typer av undersökningar och domar visar på samma resultat.
Återstår 0,1 % där övergrepp begås i andra sammanhang, miljöer och på nätet.
Dumpens verksamhet utgör en liten del av nätövergreppen. Nu hävdar du , utan några som helst belägg, att merparten av de snart 800 uthängningarna utgörs av sådana som begått sexövergrepp mot barn inom släkten och familjen upprepade gånger. Ingenstans finns det några som helst bevis på att de ca 800 har begått övergrepp tidigare , utan bygger på någon form av s.k. logiska antaganden som görs till absoluta sanningar. Dock är det definitivt sant att en liten del av gäddorna är dömda tidigare vilket har dokumenterats av dumpen. Däremot har inga siffror på eventuella offer som fått upprättelse presenterats , utan svävar fritt omkring i etern och fantasin.
Angående mitt wallraffande och ditt tvivel för att det inte passar ditt narrativ , så kan du själv testa på nätet och om det för dig är moraliskt tveksamt kan du ju alltid fråga dina barn ,grannars och släktingars barn vad de gör när en för dem helt okänd man kontaktar dem på nätet.
Lycka till och välkommen till verkligheten!!