2026-06-08, 21:12
  #157
Medlem
BorduriskOfficers avatar
SD har alltså polisanmält kvinnan för bedrägeri och det är en pågående process? Säger inte att SD har agerat klanderfritt, men initialt låter det som någon som vill rädda sitt eget skinn.
Citera
2026-06-08, 21:24
  #158
Medlem
Run4YourLifes avatar
Så jävla roligt att höra alla försvarare av SD:s fiffel, det är inte så faaarligt, men när Mona Sahlin och hennes Toblerone på 8 spänn uppdagades, då JÄVLAR! Haha, jävla hycklare!
Citera
2026-06-08, 21:28
  #159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av King Devil
Låter inte så farligt. Tycker han ska festa på.
Alla politiker är korrumperade, mer eller mindre.
Två avsnitt kvar va.
Citera
2026-06-08, 21:31
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Run4YourLife
Så jävla roligt att höra alla försvarare av SD:s fiffel, det är inte så faaarligt, men när Mona Sahlin och hennes Toblerone på 8 spänn uppdagades, då JÄVLAR! Haha, jävla hycklare!
Det är uppenbart så att det finns folk som försvarar Jimmie med anhang i alla väder. Men några 20% av alla röstberättigade utgör de inte.
Citera
2026-06-08, 21:32
  #161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gratrunkarn
tjänns väldig mycket som en falsk flag från sosse media
Vad baserar du det på?
Citera
2026-06-08, 21:34
  #162
Medlem
SmartSkalles avatar
Som vanligt kommer Sozzarnas megafon TV4 med ett sk "avslöjande" om SD, det är ju val snart...;-)
Uppgifterna kommer från en kärring som blivit polisanmäld av SD för förskingring av 400 000 kronor och som nu vill nu ta ut sin hämnd.
Tror fan jag måste rösta på SD just bara på grund av dessa satan drev.
När ska hjärntvättarmedia som Stasi-SVT och Muslim-TV4 ta upp Sozzarnas förskingring av skattemedel på alla tusentals miljarder de slösat bort på de miljontals illegala röst-parasiter de importerat ?
Svar: Aldrig.
__________________
Senast redigerad av SmartSkalle 2026-06-08 kl. 21:51.
Citera
2026-06-08, 21:34
  #163
Moderator
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
Jaha, säger du det. Varför är det en ”mycket farlig väg att gå”?

Enligt din logik kan vi ha ryssvänner på Säpo och FRA, ty det är irrelevant att man lever som man lär. Hur kan du påstå något så idiotiskt.

Det är en farlig väg att gå om man sätter andra attribut än de politiska framför realpolitiken när man röstar.

Man röstar inte på hur snäll någon framstår, utan på en politik som man anser gynna landet.


Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Fullständigt bisarrt påstående. Så du litar mer på ett ekonomiskt uttalande från en som har suttit i fängelse för bedrägeri än en som uppenbart lever ett skötsamt liv? Jojo, fortsätt du att låta den notoriske bedragaren hantera dina skattepengar så blir det säkert bra.

Tja, du verkar inte heller att ha följt med vad som hände förra veckan med Rubbestad?

Det var väl inget fel på politiken han torgförde? Många, många kunde skriva under den politiken men sedan var detta med det egna levernet...

Du blandar äpplen med päron.

Frågan om Rubbestad är polisiär i första hand. Begår han brott ska han lagföras för detta. Att karln kanske är kriminell har dock ingen som helst bäring på realpolitiken hans parti torgför.

Det du säger är att det inte spelar någon roll vilken politik man röstar fram, förutsatt att den aktuella politiken företräds av någon du anser vara hyvens. Det om något är bisarrt.


"Men vänta nu, han är ju folkmördare och drev ditt lands ekonomi i botten... Hur kunde du rösta på hans parti?"

"Petitesser, han framstod som hederlig och var inte inblandad i några skandaler!"


Citera
2026-06-08, 21:37
  #164
Medlem
Enbolots avatar
Inte undra på att SD:s partitopp är så feta och runda om magen så mycket som de proppat i sig på skattebetalarnas bekostnad, oxfilè och massor med sprit. Man kan nog tala om alkoholproblem i SD:s partitopp. Allt fakturerades som helt andra poster och som partievent. Snygga pojkar som står och gastar om lag och ordning på gator och torg.
Citera
2026-06-08, 21:38
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Det är en farlig väg att gå om man sätter andra attribut än de politiska framför realpolitiken när man röstar.

Man röstar inte på hur snäll någon framstår, utan på en politik som man anser gynna landet.

Du har uppenbarligen helt missat att vi har en representativ demokrati.

Representanterna är såklart viktiga i en representativ demokrati. Annars får man kanske poliser som visar sig vara knarkare och som då blir politisk vilde och gör så att hela omröstningen vinns av oppositionen. Sånt kan ju hända. Därför är det viktigt med saker som att man lever som man lär.
Citera
2026-06-08, 21:51
  #166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Jag har nu också sett det. Till skillnad uppenbarligen från de flesta i tråden som spammar "tv4 fejk!". Det är väl bara så de kan försvara SD.

Kan vara värt påpeka att TV4 gav SD ledningen en månad på sig svara, men de har gjort sig oanträffbara. Vad indikerar det?

Men varför skriver du "om det stämmer"? Finns det nån som helst sätt som det kan vara falskt? (Detta är en fråga till den som sett programmet)

Nej, jag kan heller egentligen inte se att uppgifterna är felaktiga. Det skulle ju vara en än större skandal. Blir intressant att se fortsättningen av serien.
Citera
2026-06-08, 21:52
  #167
Medlem
SD krasch!

Hur kan man vara så naiv och rösta på SD?

https://www.tv4play.se/korthet/680970cfbb68344552c9/sverigedemokraternas-f-d-fixare-vill-att-sanningen-ska-fram?panelId=5wccxkamD5ffY9hurAO3m9
Citera
2026-06-08, 21:52
  #168
Medlem
CyberIngmars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Run4YourLife
Så jävla roligt att höra alla försvarare av SD:s fiffel, det är inte så faaarligt, men när Mona Sahlin och hennes Toblerone på 8 spänn uppdagades, då JÄVLAR! Haha, jävla hycklare!

Du anklagar SD-sympatisörer för hyckleri samtidigt som du gör samma sak själv. Mona Sahlin-affären handlade inte om en Toblerone för åtta kronor utan om privata inköp med statens betalkort. Att reducera den till en chokladkaka är ungefär lika missvisande som att reducera den här affären till en enskild utgift.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in