Citat:
Ursprungligen postat av
Morris1
Svenska Robinson har sina brister men jag kan inte förstå de som hyllar Survivor Australien.
I svenska är det äkta känslor vid svek och mer äkta drama. I Survivor "Där lurade du mig allt, bra spelat!" vid svek et, c. Påminner mer om Fångarna på fortet. Hatten av för svenska.
Äntligen någon som fattar nåt! Australiska Robinson är långt mer välproducerat och medan det spoilas hejvilt i svenska upplagan och amatörismen florerar, så är ändå bråk och konflikter och dålig stämning, så otroligt mycker mer underhållande här. I australiska tar det det med käckt humör, när de blir vilseledda och utröstade.
Visst, jag kollar gärna på AR och JLP (nu dessvärre avskedad) också, men du har så rätt! Ibland blir det mer av Fångarna på fortet och hur många gånger har man inte kunnat svära på att man hört Gunde Svan sufflera i bakgrunden: sju nycklar!