Citat:
Ursprungligen postat av
ekbo251
Nej, tanken är att fri avtalsrätt råder och inga köer finns.
Du menar att det skulle vara någon form av auktion kring hyrorna? Det är inte så det kommer fungera, för att det är inte så det fungerar någonstans i världen. Och det är ingenstans i världen man har helt oreglerad hyra. Och det säger ju sig självt för att det är inte bara att packa väskorna och flytta om det inte passar.
Citat:
Själv ser jag helst att de som rånar andra åker i fängelse.
Skatter är inte rån. Utan det är kostnaden för att delta i ett samhälle.
Citat:
Ser väl inte riktigt att ekonomin skulle påverkas negativt.
Jag tvivlar starkt på att hushållen kommer spendera mer på boende.
Det tror experterna. Dessutom så kommer bostadsbidragen behöva öka kraftigt för att finansiera detta. Så det kommer slå extremt hårt mot konsumtionen, och i sin tur produktiviteten.
Citat:
Några mer attraktiva bostäder får höjd hyra och några mindre får sänkt.
Och så dämpas priserna på BR. Vilket leder till sänkt boendeutgift där.
Det finns inget incitament hos hyresvärdarna att sänka hyrorna någonstans. Även nu står ett flertal hyresrätter tomma för att hyresvärdarna vägrar sänka hyrorna.
Du måste inse att flytt är omständligt, betydligt omständligare än att förhandla bolån, och bara där tjänar bankerna miljarder på att folk är bekväma av sig.
Priserna på bostadsrätter lär till en början gå upp eftersom folk kommer fly hyresmarknaden. Efter det så faller bostadsmarknaden eftersom folk inte längre kommer ha samma kapacitet att spara ihop en insats.
Citat:
Men konsekvensen av att man kan hyra med kort varsel är att fler personer kommer på rätt ställe i företagen. Vilket leder till stigande levnadsstandard. Så påverkan på ekonomin är positiv.
Du menar att folk kan tacka ja till jobb eftersom boende är tillgängliga? Visst, men det rör sig om en minoritet. Men det är ingenting nödvändigt. Jag hade en kollega som fick jobb i Norge med boende inkluderat. Så det går att lösa på andra håll.