Citat:
Ursprungligen postat av
Psoglav
Det där är dina ord, inte mina. Lagen är inte öppen för nyanser, vilket du själv säkert vet. Det har kommit några fällande domar i Sverige sedan den trädde i kraft och tar du en titt på dessa ser du att det i första hand inte handlar om förnekande, utan förringande. Att t.ex. jämföra folkmordet i Gaza med förintelsen är straffbart, något som ledde till att en vänsterpartist nyligen blev utesluten.
Dina krumbukter och tuvhopp blir mest bara patetiska…
Du skriver anonymt på ett forum i en tråd som är till för att diskutera förintelsen ur ett revisonistiskt (annat vackrare ord för förnekelse…) perspektiv. Tror du att denna forumdel ens skulle få existera om det skulle vara olagligt att ha en sådan tråd eller forumdel…?
Och sen är det skillnad mellan att i ett slutet sällskap, som detta forum, lufta sina teser eller åsikter om vad man tror om förintelsen. Och att offentligt basunera ut att den är bluff.
Men hur som helst, tack för att du så tydligt bekräftade att du anser förintelsen inte ska ha skett alls, eller i alla fall inte så som den vetenskapliga teorin säger.