Citat:
Ursprungligen postat av
Proumbra
Jag kan ge ett exempel från egen erfarenhet.
Vi söker en vuxenpsykolog här i Boden. Vårt löneerbjudande är 34K för en nyrekryterad med högsta betyg. 42K för en med 10 års livserfarenhet. Inte intresserade utav b-rekryter.
Det har gått två år och ingen seriöst har sökt.
Vi har fått köpa in tjänsten från privata AB's för 150.000 i månaden, för att upprätthålla nationella kravet.
Vi går minus varje år.
och ni som tror er vara så smarta kan inte lista ut att det bär mot att flytta till en redigt tråkig skithåla, full med mygg tills frosten tar dem. Extremt lite kulturellt utbud, extremt tråkigt folk eftersom att dom unga intellektuella med minsta vett drar fort som fan till universiteten.
Kvar är bara knepigt folk som hemmasittare som runkar i mammas källare tills man fyller 45. En och annan raggare som öser meduza och far varv efter varv byn runt. Alkoholismen är väl utbredd på dessa ställen. Eller så har du dom redigt sektbetonde religiöst fanatiska.
och dom rika som äger skog och företag som helst bara umgås med sina likar.
Skvallret och avundsjukan är bottenläs på dessa ställen. träffar man på ortens skvallertackan så skall hon berätta allt om alla där det mesta tyvärr stämmer exakt. Tyvärr är det bra att lyssna så man vet vilka man bör undvika.
Det är bland dom man skall föröka finna goda vänner att umgås med.
Ska man dit med hela sitt flyttlass med säker det enda jobbet av den typen inom 20 mil så bör man ju tänka efter mycket noga innan man sväljer det betet. Du bär dessutom höja lönen med 20k+ tre veckor extra semester på vintern som kompensation för mörkret som gör att man bör vara utomlands för att lapa D vitamin minst tre veckor om året. Jag vet exakt vad norra delen består av och vad det handlar om. Mygg, mörker och fylla.