Citat:
Ursprungligen postat av
SkogsSaab
Vad jag vet så är det ganska unikt att du har tillgång till ett sånt brett sortiment och möjlighet att köpa kvalitetsvaror till bra priser i ett helt land.
Har tidvis bott utomlands både Spanien, Tyskland och England. Där hittade jag inte någon motsvarighet. Man fick resa in till storstäderna och söka sig till specialbutiker, många med betydligt snävare öppningstider jämfört med svenska systembolaget.
Nu har jag inga problem med att systemet inte är öppet på Söndagar, då jag mest beställer varor som inte finns på mitt lokala systembolag då min smak verkar divigera från de flestas i närområdet.
Sen kan man tycka det är rätt sköt att det finns nån dag i veckan då torgets sittplatser inte helt uppfylls av de skröpliga individetr som hänger på låset när bolaget öppnas.
Internationellt finns det en hel drös med bolag som har större utbud. Några exempel är
thewhiskyexchange.com — antagligen större whiskysortiment än Systembolaget.
masterofmalt.com — gigantiskt utbud av whisky, rom, gin och rare bottles.
klwines.com — enormt vin- och spritutbud i USA.
totalwine.com — amerikansk kedja med absurt stort utbud öl/vin/sprit.
bevmo.com — stor amerikansk alkoholkedja.
whisky.fr — extremt whiskyfokuserat premiumutbud.
wine-searcher.com är inte en butik, men fungerar som global aggregator med miljoner vinlistningar
Sedan är det finfina på en öppen marknad är att alla aktörer inte måste ha samma utbud. Vid en avreglering av DDR-monopolet kommer flera aktörer tillhanda hålla olika utbud och tillsammans kommer det vara bra mycket större än vad monopolet någonsin kom i närheten av.
Söndagsöppet är ett någorlunda första steg, men framförallt är avreglering rätt väg att gå.