Citat:
Ok så den andra tomten deliriumyrade om att elen var dyr.
Citat:
Tyskland, Holland, Belgien brukar ha ungefär samma pris. Dom använder gas för att producera el och då sätter det prisnivån.Polen brukar ligga högre i pris för dom använder mycket kol.
Finland ligger högre i pris än Sverige för dom har underskott och hamnar då högre för att kunna importera. Baltikum har ännu högre elpriser för dom har också underskott.
Spanien har riktigt låga elpriser, för dom har mycket sol och vindkraft. (Ohållbart låga skulle man kunna säga för producenterna går med förlust).
Citat:
Varför menar du att elproduktionen inte kommer öka?
MEN: detta kommer att driva upp priserna på el utav bara helvete i sverige, vilket kommer göra den svenska elen svindyr. Men då elpriserna i övriga europa mest troligt kommer drivas upp ännu mer så kommer det vara lite billigare än att ha det där. Lägg därtill till att svenska politiker har gett bolagen subventioner för elkraft, nu har dock politikerna äntligen vaknat och därför ger de inte några nya subventioner men de gamla avtalen lever ännu kvar vilka ger subventioner.
så kort och gott: elpriserna kommer öka utav bara helvete i sverige
så kort och gott: elpriserna kommer öka utav bara helvete i sverige
Världen köper klar med bilar nu är för 40 år sedan. Det är inte så att priserna har ökat utan produktionen har ökat. Och så vidare med produkt efter produkt. Så fort efterfrågan ökar så ökar produktionen.
Men för el i Sverige så tänker du att produktionen INTE skall öka. Istället skall priset öka. Varför är folk i Sverige så erbarmligt korkade tänker du?