Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Nej, det finns inget som styrker att Stefan hade alibi.
Du blev överbevisad av @Avel, och dessutom uppmanandes du att skicka in dina "fynd" till utredningen, vilket du ju uppenbarligen inte gjorde.
Om du nu är så övertygad om din sak, och år ut och år in fortsätter att skriva om detta i tråden, förstår jag inte varför du inte gör något åt saken. Det i så fall för att fria honom från misstankar.
Ingen har överbevisat mig om nåt, du har försökt med det tidigare men när jag bad om exempel föll det pladask, på samma sätt som när andra försökte då det begav sig.
Angående Avel var det snarare så att vi var eniga om den undermåliga utredningen av 23.34-aktiviteten. Jag hade en teori om att Stefan kanske hade med sig datorn till mordplatsen och att locket gick upp vid mordtillfället. Till stöd hade jag nåt jag sett i loggen som tydde på att datorn tappat kontakten med wifi och sedan återfått den nån timme senare men Avel menade att det var en känd bugg och inget att fästa sig vid.
Det som hände var nog precis det som Stefan skrev i TR-brevet, han fick ett mejl som han notifierades om via mobilen 23.32, med anledning av mejlet öppnade han datorn 23.34 och den öppna fliken i webbläsaren uppdaterades och gav spår i cacheloggen. Det var här IT-tekinkern gick bort sig, han såg ingen synkning till Drive men det blir inget sådant om bara webbläsaren uppdateras via cachen, märk väl att det endast finns
två sådana här "händelser" under hela kvällen, 20.29 och 23.34, IT-teknikern gav sken av att det skedde regelbundet under hela kvällen men det var ett falskt och felaktigt påstående, förmodligen grundat på okunskap.
Angående "höra av sig till utredningen", alla (utom mördaren) borde väl ha intresse av att Lenas mördare inte får fortsätta att vara på fri fot? Det man fortfarande kan göra är att vederlägga IT-teknikerns slutsatser eftersom loggarna finns sparade i FUP. Stefan tackade mig för min "utredning" och skrev lite syrligt att min utredning (ang 23.34) bara fick ett par sekunder i HR, tror det var i samband med försvarets slutplädering. Han ansåg att det var åklagarens plikt att genomföra en sådan utredning, det höll till och med åklagaren med om "då det kan ge den misstänkte alibi" men en sådan utredning gjordes aldrig.