Citat:
Ursprungligen postat av
Mullret
Idag styr religionen politiken. Skulle en ny * religion * dyka upp blir politiker överflödiga. I all enkelhet.
Folket kommer tillbe de aliens som kan bota sjukdomar, ge folk lycka, erbjuda energin och materiell framgång.
Precis som politikerna gör idag, utan lyckas. Försvinner religionerna återstår bara att förlita sig på en allsmäktig ny Alien.
Skulle en Alien, precis som Jesus uppväcka Lazarus från de döda vore religion överflödigt. Sjukhus torde vara överflödiga då sjukdomar plötsligt försvann. Samt krig och annat elände.
Man får förutsätta aliens är goda, men med högt iq torde de inte påminna om figurerna i världarnas krig.
Ja, om jag skulle gissa så tror jag inte att disclosure skulle leda till en mer öppen och direkt kontakt med dessa varelser. Snarare så behåller det sin mystik, och farkoster, kroppar och material förblir artefakter som bara "det högsta prästerskapet" har tillgång till. Lägg därtill påståenden om att det går att ha telepatisk kommunikation med, eller via, materialet, så är vi tillbaka till förbundsarken och det heligast heliga igen.
Böner till gudar ersätts av CE5 och telepatiska önskningar från vanliga människor. Särskilt som vissa beskriver hur de blivit helade av varelserna eller att deras experience lett till en helt förändrad livssyn eller magiska förmågor, som om det var visioner från gudarna.
Jag undrar lite om inte detta är syftet. Skulle förklara varför de kallar på vår uppmärksamhet hela tiden, men vägrar visa sig öppet. De vill imponera och förundra, och samtidigt förbli ett mysterium som vi kan projicera alla möjliga föreställningar på. De kanske helt enkelt vill promota lite andlighet igen. Jag har faktiskt funderat lite på om något gick fel med Upplysningen och hela den moderna eran, när förtrollningen liksom bröts för en stund. Kanske var de upptagna med annat och hade inte tid med att upprätthålla vår tro, och kring andra världskriget och så gick de in rejält för att åtgärda misstaget.
Jason Samosa gjorde denna teaser om Collin's Elite och occultism som kan vara intressant i sammanhanget:
https://x.com/jason_samosa/status/2057154464293744822