En intressant aspekt blir hur dom kommer att lösa VLSen. Visby får ju det amerikanska kallutskjutningssystemet ExLS vid MLU, 8 celler som är 4-packade per cell för 32 CAMM.
Britterna har ju kört separata system för CAMM och Aster 15/30, men enligt uppgift så ska Naval Group ta fram ett ExLS-liknande kallutskjutningssystem för CAMM/CAMM-ER så det är kanske den som Luleå-klassen får.
Då torde det i så fall bli en 3x8 celler Sylver A50 och 1x8 cell Naval Groups nya VLS för Visby, som då skulle ge 24 eller 32 CAMM / CAMM-ER samt 24 Aster 30 B1NT (och i framtiden möjligen Aster 30 B2.)
Ett annat alternativ skulle vara 4x8 celler Sylver A50 där CAMM och CAMM-ER, enligt Wikipedia, kan 3-packas, för en mer dynamisk variation på CAMM/CAMM-ER/Aster-30.
Sen kommer ju två till intressanta frågor:
- Kommer Visby också få kapacitet för CAMM-ER?
- Kommer Sverige att komplettera det medelräckviddiga markluftvärnet med SAMP/T NG?
RBS15 Mk4 kommer sannolikt få sina avfyrningstuber på samma plats som Franska FDI har sina Exocettuber. Dels tror jag inte RBS15 Mk4 får plats i Sylver A50, dels tror jag inte SAAB är sugen på att lägga ner pengar på att VLS-fixa RBS15. De resurserna borde hellre gå på till nästa generation super/hyper-sonisk sjömålsrobot.