Visst har man tänk på det. Vridit och vänt i fascination. Tyvärr där den ena teorin blir dummare än den andra.
Alla de här typerna utav alternativa idéer ex cryogenic sömn eller nedfrysning, resa eller skicka en artificiell sond-värld osv? Alla faller stenhårt rent realistiskt (förutsatt om vi hade tekniken), eftersom inte bara teknologin i grunden är det största bekymret, utan snarare att TID i sig är det avgörande problemet. Tid och avstånd går hand i hand. Astronomiska siffror och ogreppbara ekvationer åt vår mänskliga hjärna.
Maskhål? Ja. Men det blir så extremt hypotetiskt att försöka resonera kring maskhål. Som du skrev, totalt flum. Överdrivet spretigt. Man har liksom ingenting att riktigt kunna utgå ifrån över huvud taget när man försöker spekulera. Då kan man lika hjärna fantisera om lite vad som helst. Heller?
Vi måste helt enkelt uppfinna någonting annat. Vetenskap som ännu ej existerar åt mänskligheten. Det går bara inte annars.
"Warp-drive"? Ja jag tror det är enda möjligheten i sikte. Man måste försöka stänga ute hela föreställningen om ljusets hastighet. Samtidigt hela begreppet om förbränningsmotorer. Alltså i största allmänhet den tanken i huvudet om att man nödvändigtvis färdas i en viss "hastighet". Se fart/snabbhet. Absoluta motsvarigheten till vår nuvarande energi och vårt sätt att transportera oss. Då syftar jag inte som inom vanlig science fiction kultur, att man i princip "teleporterar" sig med warp-drive från punkt A till B. Utan vi behöver istället vetenskap som kan manipulera eller generera gravitation, tid och rum. Antigravitation. Absoluta motsvarigheten till vårt sätt att transportera oss.
Vissa utav alla de där UFO-dårarna är väl för övrigt inne på ungefär samma spår. Vilket kanske faktiskt inte vore fullständigt orimligt vid närmare reflektion, förutsatt då förstås under premissen att teknologin också var verklighet. Om farkosten ifråga har en sorts reaktor/motor/energi vilken kan böja just LJUS runt sin egen sfär, materia samt organism. Med allt vad det innebär.
Fast sannolikheten att människan lyckas uppfinna sådan vetenskap? Antagligen minst lika avlägset.
Citat:
Ursprungligen postat av
Hatten-Med-Kepsen
Det finns naturligtvis flera perspektiv i en diskussion kring framtida rymdresor, och i synnerhet interstellära eller intergalaktiska sådana. En utgångspunkt är att längre färder kräver någon form av verkligt disruptiv teknologi för att bli praktiskt genomförbara. Jag menar då inte enbart om framdrivning, utan minst lika mycket om att överleva den miljö som rymden faktiskt utgör; strålning, isolation, energiförsörjning och biologiska begränsningar är närmast monumentala problem.
Precis. Jag funderade också på liknande. Även om vi potentiellt sett hade vetenskapen; hur ska vi överleva? Kanske kan man anta att om ej vanlig materia skulle slitas i stycken utav fenomenet warp-drive/antigravitation, så gör inte allt organiskt det heller? Står kanske tiden stilla åt oss eller är den indifferent i sammanhanget? Dock har vi ju fortfarande strålning etc, fan och hans moster med massa annat att ta hänsyn åt.
Dessutom, hur ska vi kunna navigera oss ute i universum med den här framdrivningen? Jag menar alla omständigheter ute i rymden. En AI-super-dator som räknar ut vår EXAKTA position i kurs A till B och samtidigt dess abnorma avstånd i förhållande till varandra? Parallellt med att vi böjer ljus, manipulerar gravitation, tid och rum? Det känns ytterst omöjligt.
Ett intressant scenario vore då om vi istället färdas mindre sträckor åt gången, egentligen tvärtom mot att transportera hela sträckan i ett enda enskilt svep. Ungefär som att ladda flera mindre "hopp" i warp-drive vilket sammanlagt blir i en förbindelse. Jag tror jag läste eller såg någon proklamera om detta. Jag minns ej om det var någon forskare eller alien-mupp. Men den tanken fångade lite min uppmärksamhet.