Citat:
Ursprungligen postat av
Undermedvetenh3t
Jag kände så tidigare men med anledning av hur alla beter sig så stiger han i värde för mig. Börjat bli trött på vuxna människor som skriker och gapar. Amadeus får gärna vinna för min del, verkar som en skön typ som tar livet med en nypa salt.
Vi har problemet med ADHD i en allt stigande grad i samhället, och de har svårt att kontrollera sina känslor (Aza). Så de kommer också finnas i Robinson och skapa drama.
Sen har vi de högfunktionella autisterna med sina problem och som har svårt att tyda känslor och som behöver rutiner för att må bra. Så de kommer också finnas med i Robinson och skapa drama på sitt sätt. De kan också få starka känsloutbrott och de kommer också finnas i allt större utsträckning i vårt samhälle.
Och så finns de stackarna som har både ADHD och autism. Kan inte vara lätt.
Och sen har vi narcissisterna/de med narcissistiska drag som utgör en betydande andel av oss numera då vi lever i ett narcissistiskt samhälle där grandiositet och "att ta för sig" är ledorden idag. Och som understöds av de rådande värderingarna.
Allt vad samhället består av avspeglar sig i Robinson.