Citat:
Ursprungligen postat av
SweKingCalle
Nu gjordes ju ingen husrannsakan så vi får ju aldrig veta hur stort lager hon satt på ?
Det är ju standardförfarande annars tror jag när de plockar pundare med påsar på fickan.
Verkligen standard. Borde vara prioritet i fall som detta kan man tycka.
En kompis tog några bloss på en gås när han va på fest och blev plockat och lyst i ögonen på vägen hem. Han va 20-25, jobbade som kock och var ostraffad.
Hade inget på sig och inget hemma, men dom åkte ändå och ägnade tre timmar åt att vända uppochner på hans lägenhet. En fredagkväll.
Katja hade droger på sig, droger och alkohol i blodet och satt i justitieutskottet samt jobbade åt rikspolisstyrelsen. Och väskan kollade dom först efter att hon satt och rotade i den i förhörsrummet.
Det stämmer nog att Katja, som hon själv och en viss användare i tråden hävdar, att hon blivit särbehandlad. Men positivt då, hade det varit en ung vuxen på promenad hem efter en fest hade det varit gummihandskar och hela klabbet. Katja hade antagligen inte ens blivit visiterad om hon inte hade börjat rota runt i väskan och peta i näsan.