2026-05-12, 20:58
  #49
Medlem
Jag hinner inte just nu söka fram rättsfall som handlar om försök till sexköp, men som jag minns det så ska man ha hunnit mycket långt i sitt försök för att det ska anses vara straffbart. Rent allmänt gäller vid försöksbrott att brottet skulle ha blivit fullbordat om man inte hade blivit stoppad. För försök till sexköp så ska man därmed i princip ha blivit stoppad i trappuppgången på väg upp till eskorten, men om man ångrar sig tidigare så är det inte straffbart. Enbart en chatt blir därmed inte straffbar och det går ju att hävda att det är fråga om en fantasi som inte tänker förverkligas.

I de rättsfall jag har läst så var det rätt utförligt resonerat rent juridiskt när den så kallade försökspunkten inträffade och det förekom frikännanden.

I det aktuella fallet (och som jag förstår i andra fall) så försöker polisväsendet skrämmas och hoppas på att ett strafföreläggande accepteras.
Citera
2026-05-12, 21:16
  #50
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medborgarbidrag
Bara för att man får stånd behöver det dock inte betyda att man vill ha sex.

Nu tror jag du missuppfattat till vem personen betalat pengar. En prostituerad. Vi jobbar med att sälja sex. Betalar man pengar till oss och inte vill ha sex, men ligger med oss i en säng och kramas med stånd, så finns ju så klart risken att polisen vid ett eventuellt tillslag ser det som ett förspel = sexköp. Så enklast är ju så klart att inte göra sånt med en prostituerad om man vill vara säker på att gå fri.

För att förtydliga det hela:

Om en person ligger och kramas med en annan person som också vill kramas, men inte säljer sex, blir det inga problem med polisen.

Om en person däremot ligger och kramas med en person som säljer sex och fått betalt för att ligga och kramas, blir det svårare att motbevisa att inget skett. Om polisen skulle komma in då och den betalande personen ligger påklädd med stånd och den prostituerade inte vill sammanarbeta, kan det vara svårt att överbevisa att kuken inte vidrörts utanpå kläderna. Eller att bröst berörts.

Men i det här fallet verkar inte TS kompis sagt till polisen han träffat den prostituerade för att kramas utan vidröra könsorgan och känna sexuella känslor. Inte för att polis och åklagare automatiskt skulle tro det bara för att han sa det.
Citera
2026-05-12, 21:29
  #51
Medlem
Ond.hickas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Hur har polis och åklagare fått tag i chatten? Det måste ju vara via den prostituerades telefon som de tömt. Eller har hans mobil tömts i ett annat ärende, t ex knarkköp?

I så fall kanske det finns även andra spår som knyter honom till ett sexköp. Swish? Om han betalat kontakt kanske hon satt in exakt den summa de kom överens om samma dag efter den påstådda träffen.
Du kan inte tänka dig att läsa TS postade uppgifter där allt detta framgår
Citera
2026-05-12, 21:31
  #52
Medlem
dude2ks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
BDSM räknas som sex när det gäller sexköp.

Jag minns inte hur många år sen det var, men en hel del kunder till en dominatrix dömdes för sexköp på en ort.

Vilket är jävligt skevt.. finns ju inget sex?

Att det är sexuell njutning håller liksom inte. Folk får ju det av alla möjliga nischade lagliga intressen/kinks därute. Sverige är ett hycklande land!
Citera
2026-05-12, 21:33
  #53
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GiveMeHead
Då får han säga att han inte hade uppsåt att genomföra denna omoraliska handling, så ska det nog gå bra. Bara i Sverige, suck.

Borde inte du istället fråga dig hur ogenomtänkt och korkat vissa människor resonerar när de inleder kontakt med prostituerade som samtidigt tar emot massvis med andra kunder?

Troligtvis har man tömt hennes telefon i något annat ärende och upptäckt konversationer med olika sexköpare. Vi ska komma ihåg att många sexsäljare har nätverk/hallickar bakom sig.

Med överhängande sannolikhet ville han också genomföra handlingen eftersom han tänkte med det lilla huvudet istället för det stora ☺️
Citera
2026-05-12, 21:36
  #54
Medlem
Carrocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Det finns nåt i lagen som heter ”försök till köp av sexuell tjänst”.

Jag citerar Lawline:




Så finns det digitala bevis på att din kompis bokat en träff, vilket det ju gör i det här fallet, är det förmodligen det man försöker åtala honom för. Då behöver han alltså inte ha träffat den prostituerade.

WTF? Det är ju helt sjukt? Så att om man bokar in men sedan fegar ur kan man alltså lagföras? Sjukaste jag hört!
Citera
2026-05-12, 21:36
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Vilket är jävligt skevt.. finns ju inget sex?

Att det är sexuell njutning håller liksom inte. Folk får ju det av alla möjliga nischade lagliga intressen/kinks därute. Sverige är ett hycklande land!

Det lustiga är att vanlig massage är fullt lagligt, det kan ju helt klart vara mer intimt än BDSM.
Citera
2026-05-12, 21:50
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Carrock
WTF? Det är ju helt sjukt? Så att om man bokar in men sedan fegar ur kan man alltså lagföras? Sjukaste jag hört!

Som kopenhamnlover säger ovan måste man tydligen komma väldigt långt för att kunna dömmas för försök till sexköp. (Dvs att man åker fast påväg upp till henne eller i hennes lägenhet)

Skillnaden är om du avvisade henne för att du ångrade dig (frivilligt) eller för att du blev rädd för polisen eller upptäckte något yttre hinder (icke-frivilligt). Om du avvisar henne vid hennes dörr för att du personligen insett att det är fel, är man tydligen juridiskt skyddad mot försöksansvar.
Citera
2026-05-12, 21:51
  #57
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Apropå att det jag sa om att BDSM räknas som sexköp. Här är fallet med hon som var dominatrix och vars kunder åkte dit för sexköp.

Citat:
65 män har åkt fast för att ha köpt sex av Skaraborgskvinnan som även åkt på regelbundna turnéer genom Sverige där hon sålt sin kropp.

https://www.expressen.se/nyheter/kvinnan-salde-sex-i-familjens-ladugard-65-man-akte-fast/

Citat:
Och i huset bor en prostituerad kvinna i 40-årsåldern, specialiserad på så kallad BDSM-sex.

Citat:
Jag är en kåt milf på 40 år som tänder på kinky sex, fetischer och att dominera män.”
Citera
2026-05-13, 01:00
  #58
Medlem
Wyrdkins avatar
I Sverige kan flera indicier räcka som bevis.

Person A har mördats.

Det finns ingen film att du har mördat honom men

A: mordvapnet har hittats hos dig.
B: en chat där du diskuterat att döda personen har hittats hos dig
C: pengar som utlovats har hittats hos dig.

Det skulle räcka för att få dig dömd
Citera
2026-05-13, 01:53
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Kontaktar man nån som t ex kallar sig Knulla-Gulla via hennes hemsida eller på det sätt som hon som hon föreslår, och det på hemsidan står att hon säljer sex, är det tydligt vad det hela handlar om. Inget som behöver nämnas. Precis som att när du kontaktar en bilverkstad inte behöver fråga de om de reparerar bilar mot betalning.

Vi som säljer erbjuder nämligen inte gratis sex bara för att nån klarar av att börja en mening med stor bokstav eller skickar hjärtan.

Det är det inte helt ovanligt att man inte behöver diskutera pris etc om det redan står i en prislista. Många brukar säga att de inte säkert vet hur länge de vill ses eller vad de vill göra. Så det är nåt vi tar när vi ses.

Jag tror därför domstolen tar för givet att orsaken till att man kontaktar en prostituerad är för att man vill köpa sex. Inte för att man vill ha en vanlig dejt utan betalning. Det finns andra sajter och appar för det. Men sen är frågan som sagt var om domstolen tror att det faktiskt blev ett sexköp vid en eventuell rättegång. På hur trovärdig din kompis låter. Och vad han sagt i förhör. Jag hoppas att han inte sagt ”inga kommentarer” som en härdad yrkeskriminell. Eller sagt att det var en dejt utan betalning.

Men det hela hänger på om åklagaren driver det till rättegång om din kompis inte går med på ett strafföreläggande.

Han behöver ju dock inte nödvändigtvis fått hennes kontakt info via hemsidan där det står att hon säljer sex. Han kan ju ha fått kontaktinformationen på många olika sätt. Även om hon kallar sig "knullBritta". Tex. gruppchattar, bekanta, ytliga internet kontakter / gammal kontakt / inte kommer ihåg hur / dejting knullkontakt ej sexköp annonser. "Här är en kåt brud du kan chatta med". Hon kan ju frivilligt gett ut sin kontaktinformation på andra sätt också för andra kontakter som inte just var avsett för sexköp. Om chatten inte innehåller något om pris eller vad de ska göra tycker jag inte det låter helt orimligt. Plus om hon inte själv vill delta i utredning blir det svårt att bevisa.

Om jag har en annons i en tidning om bilköp betyder det inte att alla som någonsin kontaktade mig på det numret var intresserad av bilar.
__________________
Senast redigerad av dcim2 2026-05-13 kl. 01:56.
Citera
2026-05-13, 01:55
  #60
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kopenhamnlover
Jag hinner inte just nu söka fram rättsfall som handlar om försök till sexköp, men som jag minns det så ska man ha hunnit mycket långt i sitt försök för att det ska anses vara straffbart.


Källa: PT.se https://share.google/UjiG083PuOAcwWEkp

Källa: SVT Nyheter https://share.google/xixpZUhN8QjOnANYj

Källa: Dagens Juridik https://share.google/fHdPwjS1AMASL6v6D

Källa: Aftonbladet https://share.google/NWxUEt8x2OS4xxgbu


Som du märker finns det alltså fall där män åkt dit för försök till sexköp.

Citat:
Ursprungligen postat av kopenhamnlover
Rent allmänt gäller vid försöksbrott att brottet skulle ha blivit fullbordat om man inte hade blivit stoppad. För försök till sexköp så ska man därmed i princip ha blivit stoppad i trappuppgången på väg upp till eskorten, men om man ångrar sig tidigare så är det inte straffbart. Enbart en chatt blir därmed inte straffbar och det går ju att hävda att det är fråga om en fantasi som inte tänker förverkligas.

I de rättsfall jag har läst så var det rätt utförligt resonerat rent juridiskt när den så kallade försökspunkten inträffade och det förekom frikännanden.

I det aktuella fallet (och som jag förstår i andra fall) så försöker polisväsendet skrämmas och hoppas på att ett strafföreläggande accepteras.


Varför kan inte du se det positiva här?

Om en del av köparna försvinner pga det tryck som finns via lagstiftningen så uppstår en situation där också säljare kan känna sig tvingade att lämna prostitutionen eftersom kundunderlaget minskar.

Meningen med den svenska sexköpslagen är ju trots allt att minska prostitutionen. Det går här också att se att Sverige har redan idag en betydligt lägre andel sexköpare och prostituerade jämfört med länder där sexköp är tillåtet.

Alltså fungerar sexköpslagen som det var tänkt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in