2026-05-05, 15:03
  #133
Medlem
Cameltotems avatar
Brukar rösta SD men tror de blir M i år.
Citera
2026-05-05, 15:05
  #134
Medlem
Blir en taktikröSt

Åkesson 2030!
Citera
2026-05-05, 18:09
  #135
Medlem
Känner flertal som inte är nöjda med SD/Tidö och hellre ser maktskifte efter valet. Samma här.


Citat:
Ursprungligen postat av Lasse94
Jag skiter i att SD har en bra relation till judar. Jag är inte ett dugg rädd för den globala judiska konpirationen, som jag anser vara en nazistisk foliehattsteori.

Jag bryr mig inte heller om Åkessons frånvaro i riksdagen, som partiledare bör man ges friare tyglar så länge man är med på omröstningar.

Det främsta skälet till att inte rösta på SD är att man får de andra Tidöpartierna på köpet med deras fruktansvärda syn på vanligt folk.
Precis. SD har dålig syn på vissa grupper och Tidö ser ned på massa vanliga medborgare också och vill sparka på folket som har minst och redan kämpigt.
Är helt efterblivet att rösta på Tidö unless man är en väldigt rik höginkomsttagare(och är egoistisk/girig och vill ha mer) och har en vidrig människosyn.

Väldigt många rasister på flashback kommer få det sämre om Tidö vinner. Men det fattar man inte för hatet mot vissa grupper förblindar en (som politikerna använder som distraktion för att få sin makt igenom).


Citat:
Ursprungligen postat av Kattmjuk
Säger pojken som är ny i matchen och inte fattar mycket. Det är snarare ett stort problem med alla högerdårar och ungdomar som kommit till sd på senare år och tagit över partiet och förstört det totalt. Dessa sitter idag och skryter hur bra sd är för förmögna människor. Snorungar lurade av sig själva om sin förträfflighet som lär komma ikapp i verkligheten med tiden som för alla andra. Dessa har ingenting med sds grund att göra, ni fanns inte i sd 2010 ens.

Hört talas om enorm besvikelse? Med rätta för det är ju precis som jag säger att det är. Sd har försummat alla viktiga områden i politiken till förmån för repression, sd har slaktat välfärden och gjort utsatta svenskars liv betydligt sämre och svårare utan någon som helst väg till ett bättre liv.
Preach!
__________________
Senast redigerad av EpicUsername 2026-05-05 kl. 18:16.
Citera
2026-05-05, 18:19
  #136
Medlem
zilog-80s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Jag röstade på SD en gång, det var på den tiden då alla andra partier tyckte mångkultur var bra och ingen pratade om problemen i förorterna.
Nu pratar alla om problemen, som har blivit mycket värre, och ganska få verkar på riktigt tycka att vi behöver mer mångkultur. SD har "rört om i grytan" och gjort sitt jobb.

Precis och exakt min ståndpunkt. SD förra gången, men inte nu.
Citera
2026-05-05, 18:28
  #137
Medlem
Det är just under de senaste 4 åren som SD börjar få liiiite inflytande för sin politik. Och då är det tydligen för ”mainstream”, och då är det dags att rösta på betydelselösa partier som Örebropartiet. Lycka till - vi andra struntar totalt i era värdelösa röster.
Citera
2026-05-05, 18:49
  #138
Medlem
BananKlases avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattmjuk
Har röstat på sd i alla val, men aldrig mer. Man har länge hoppats på att det ska bli bättre, att det är enskilda förslag och enskilda personer. Men det har blivit totalt uppenbart senaste åren att sd är Israels parti i Sverige, att man skiter totalt i vanligt folk, man slaktar välfärden, man har ingen politik och försummar sjukvården, skolan med mera.
"Har röstat på sd i alla val, men aldrig mer."

Kattmjuk reggade sig i Februari och har redan skrivit över 900 inlägg, 99% är maniskt hatiska mot SD.
Det blir lite kontraproduktivt för dig och dina fd låtsas SD:are i denna hittepå tråd, om man går in och kollar på historiken.

"Har röstat på SD" Herregud, människa. Förstår du hur du har gjort dig till åtlöje i denna tråd.

Om ni vill ha kul kolla Kattmjuks historik.
Citera
2026-05-05, 19:36
  #139
Medlem
Vanligtvis SD, men nu blir det AFS för min del. De måste få över 1% så att de får valsedlar inför inför valet 2030, så att de har chans att hamna i riksdagen då.

Tänkte lite på Örebropartiet, men de är aldeles för vänster och jag vägrar tro att de menar allvar med alla utvisningar. De är garanterat aldeles för snälla och Allard är för ung och gapig. Kasselstrand kan man lita på. Han skulle bara behöva 1 minut debatt i SVT så skulle han få massa fler röster.

SD kommer få närmare 30% nu ändå och bli störst så är inte jätteorolig. Tror även L kommer klara sig och Tidö vinner med knapp marginal.
Citera
2026-05-05, 19:44
  #140
Medlem
SD har förändrats till något jag avskyr. De har blivit 100% borgerliga. De går globaliseringens väg. De vill sitta med i moderaterna liberalerna och KD.

Ett stort svek är A-kassan NATO och EU.
De fjäskar för sionister. De inför skattesänkningar för höginkomsttagare de sviker vanliga knegare.
Finns inget parti att rösta på. För oss knegare skulle en traditionell socialdemokrati vara bästa politiken. Men den finns inte längre. Den dog när Olof Palme blev skjuten. Ingvar Carlsson fick mig att rösta på vänstern i många år. Mest för att de då var minst dåliga. Tyckte att SD fram till 2014-15 förändrades och jag röstade bara en gång på SD. Röstar blankt idag.
Citera
2026-05-05, 19:45
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EpicUsername
Känner flertal som inte är nöjda med SD/Tidö och hellre ser maktskifte efter valet. Samma här.



Precis. SD har dålig syn på vissa grupper och Tidö ser ned på massa vanliga medborgare också och vill sparka på folket som har minst och redan kämpigt.
Är helt efterblivet att rösta på Tidö unless man är en väldigt rik höginkomsttagare(och är egoistisk/girig och vill ha mer) och har en vidrig människosyn.

Väldigt många rasister på flashback kommer få det sämre om Tidö vinner. Men det fattar man inte för hatet mot vissa grupper förblindar en (som politikerna använder som distraktion för att få sin makt igenom).



Preach!

Rent trams. Ta dig i kragen istället din jävla snöflinga. Det räcker med den jävla socialistika bidragspolitiken nu som totalförstört Sverige med all massinvandring och att ”ta hand om de svaga”. Vi är på rätt spår nu iaf. Det tar tid att ordna upp, men mycket mer måste göras.

Utomeuropeiska invandrare i massor måste utvisas och skatterna måste sänkas kraftigt, bidragen sänkas och låta företagen blomstra så vi får upp ekonomin. Det skulle aldrig hända med de rödgröna.

Ni ”svaga” måste fan skärpa er. Alla är sin egen lyckas smed.
Citera
2026-05-05, 19:50
  #142
Medlem
BaronAfTrosas avatar
Blir Örebropartiet, SDs polisstat och krypande för den evige får mig att aldrig mer rösta på dem.
Citera
2026-05-05, 20:03
  #143
Medlem
Röstat SD 3 gånger nu blir det Örebropartiet xD
Citera
2026-05-05, 20:04
  #144
Medlem
pillifjongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
Fast Overton-fönstret avseende invandring har ju kraftigt förskjutits. Alla vill ha mindre dålig invandring. SD är inte unika där längre, paradigmskiftet har redan skett, dom har gjort sitt jobb.

Om garden sänks så öppnas spjället direkt igen, det kan du vara så säker på

Kolla bara på UK
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in