Citat:
Ursprungligen postat av
Karlsson05
Haha stop där!
Jag säger ju att jag skulle vägra att jobba med en gädda och att det antingen skulle bli han eller jag som jobbar kvar.
Du kan absolut säga att du inte vill jobba med någon, alltså att ni inte samarbetar.
Vilket företaget kan ta i beakning och säga att nej ni måste.
Du kan inte gå och kalla personen saker eller länka till sidor för att få personen avskedad, då begår du brott och företaget hade också begått brott om de där igenom avskedat personen.
https://www.akavia.se/rad-och-stod/uppsagning/avskedande-fran-anstallning/#:~:text=Vad%20kr%C3%A4vs%20f%C3%B6r%20att%20arbet sgivaren,brutit%20mot%20regler%20eller%20lagar.
Citat:
För att det ska finnas sakliga skäl till avsked enligt lagen om anställningsskydd (LAS) innebär det att en arbetstagare grovt har misskött sin anställning eller brutit mot regler eller lagar.
Vad du beskriver så är personen skyddad av LAS oavsett vad du anser eller hotar arbetsgivaren med.
Citat:
Ursprungligen postat av
Karlsson05
Men på mitt jobb så är vi ansiktet utåt i företaget och vi har även en hel del kundkontakter.
Så det är ganska enkelt för företaget att välja vilket ansikte som de vill ska representera företaget
Det är bra att du har en sådan storhetsbild av dig själv, generellt är det bara specialutbildade som är oersättliga. Någon som jobbar på golv, i fabrik eller med försäljning är generellt utbytbara. Det finns dessutom stor möjlighet att ta in någon ny idag. Speciellt ersätta någon som vägrar samarbeta med andra medarbetare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Karlsson05
En gädda kan säkert jobba på en stor industri eller på Samhall då dom där kan smälta in i mängden och att det inte är lika viktigt vem som representerar företaget utåt.
Det är bra att du ska bestämma vart någon får eller kan jobba. Skulle säga att baserat på dina kriterier så kan "gäddor" jobba var som förutom där de stöter på barn i tjänsten eller kan behöva vara ensamma med barn. Övrigt finns det inget problem att en person som sköter sig jobbar någonstans.
Om det skulle börja en sådan person på ditt jobb och de sköter sig, har du ingen rätt att tvinga dem att avgå. Ett företag som avskedar en sådan person begår alltså brott emot LAS.
https://www.familjensjurist.se/fraga-juristen/ovrigtannat/far-arbetsgivaren-avskeda-arbetstagaren-pa-grund-av-brott/
Här pratar juristen om detta, där personen anklagas att ha begått något emot företaget i sig. Men som du ser är det mycket som går att tillämpa på ditt fall.
Rent generellt kan du inte avskeda någon för brottsliga handlingar eller domar. Där skiljer också nya och gamla handlingar sig lite åt. En ny dom kan i vissa fall påverka medans ett avtjänat straff inte är nog för att avskeda någon om detta kommer till ljuset.
I ditt fall finns det två olika scenarion,
1, en person blir ertappad med att ha träffat Dumpen. Denna person är inte dömd och det finns ingen utredning. Den har begått en moraliskt dålig handling.
Det spelar också in med företagets policy, något som potentiellt kan komma att användas. I stort kan inte denna person avskedas på företagets initiativ. Oftast har dessa gått med anledning av att arbetsmiljön kan bli dålig. Ett gemensamt beslut ifrån bägge parter.
2, En person börjar på arbetsplatsen som du sedan kommer på är #xxx, personen har alltså inte gjort något fel under sin tid hos arbetsgivaren och sköter sitt arbete. Du har ingen aning om vad denna person nu mera gör eller om den bättrat sig. Den ända chansen att avskeda denna person är alltså beroende på anställningsavtal ex om personen är provanställd kan företaget avskeda utan att motivera. MEN kommer det fram varför de avskedat så har de brutit emot LAS.
Simpelt, i ditt fall är det bara lösningen att du säger upp dig själv om företaget inte vill anpassa så att du slipper jobba med denna person.
Citat:
Ursprungligen postat av
Karlsson05
Jag tror tex inte att en gädda med specialutbildning kan jobba mot en kommun eller i någon bransch där det är många kvinnor som jobbar. De flesta kvinnor vill troligtvis inte ha någon kontakt eller ha ett samarbete med en gädda.
Vad du tror är irrelevant, en kommun kan be företaget att byta person som jobbar emot dem om det skulle vara ett bekymmer men det är också svårt. Då kommuner generellt tvingas jobba emot alla och inte diskriminera. Om personen sköter sig och inte är opassande så har personen inte gjort något fel.
Lik väl någon som är dömd för våldtäkt eller mord förr i sitt liv skall inte stå ansvarig för detta senare i livet om straff är avtjänat och personen lever ett lag följande liv och uppför sig.
https://lawline.se/answers/kan-jag-bli-uppsagd-pa-grund-av-tidigare-brottslighet
https://lawline.se/answers/tidigare-brottslighet-skal-for-uppsagning
Citat:
Det krävs i regel att arbetstagaren har brutit eller misslyckats med att uppfylla något som är av väsentligt intresse för arbetsgivaren. Om brottsligheten äger utanför arbetsplatsen måste arbetsgivarens skäl därför vara tungt vägande. Av förarbetena framgår det att det ska vara ett brott som är ägnat att allvarligt skada förhållandet mellan arbetstagaren och arbetsgivaren. Bedömningen av arbetsgivarens skäl att avsluta arbetsförhållandet
Citat:
Omständigheterna var sådana att de ansågs vara ägnade att skada förhållandet mellan kriminalvårdaren och arbetsgivaren (staten) (AD 2005 nr 86). Domstolens resonemang byggde på att en av kriminalvårdens mest centrala uppgifter är att motverka narkotikahantering och verka för rehabilitering. Kriminalvårdens befogade krav på trovärdighet liksom att det förelåg en säkerhetsrisk låg bl.a. till grund för domstolens avgörande.
Det krävs alltså att handlingarna har skadat arbetsgivaren/företaget. Att DU anser att DU inte kan jobba med personen PGA detta är alltså inte skäl nog.