Citat:
Ursprungligen postat av
eldrattan
Är det begåvningsreserven som börjar spekulera fritt här nu igen? Skillnaden är att det kommer stå "militär operation" istället för "krig" i en del rubriker. Jag lämnar det därhän varför Trump & Co har valt att lämna ordet "krig". Det är nog för tok för avancerat att förstå om man inte kan koppla det själv.
Man skall inte ställa allt för höga krav på de personer som spekulerar här i tråden, de flesta håller till exempel på att diskutera för fullt i en annan tråd, där de menar att Israel har tränat speciella Mossadhundar att självständigt spåra upp och våldta arabiska muslimer analt.
Att anhängarna av teorin om judiska Mossadanalvåldtäktshundar inte ser den totala förlust som drabbat Iran i detta krig, ej heller det ekonomiska stryptag USA:s pågående sjöblockad, som hittills kostat Iran 5 miljarder dollar bara i uteblivna oljeintäkter, är inte förvånande utan symptomatiskt för den typ av gravt störda och av hat förblindade muselmanska apologetpersoner som står på pedomullahsidan i denna konflikt.
Att å ena sidan konsekvent hävda att Trump ljuger om allt men ändå så fort han säger något som på minsta lilla vis stöder egna störda pedofildyrkartesen hävda sanning kräver en speciell typ av enögdhet man annars mest ser i den lokala källarmoskén när terrorledaren ur minnet citerar och argumenterar för att jorden visst är platt.
Oavsett om man kallar det ett krig eller militäroperation eller sjöblockad går det inte att komma runt fakta:
Kärnanläggningarna sönderbombade
Uranet ligger säkert i inrasade tunnlar
Flottan sänkt
Flygvapnet utslaget
Luftförsvaret förintat
Ledningen decimerat, avdödad och förkrympligad
All militärproduktion sönderbombad
Missilkapaciteten kraftigt decimerad
osv
Det handlar om en total iransk förlust.