Lag Nord
Iki Gonzalez Magnusson -Jag längtar till den dagen hon blir utslagen, det här är verkligen en toxisk människa. Det stör mig att hon låter väldigt kaxig i synk och eget inslag men sen sitter hon ändå mest bara tyst och är passivt aggressiv? Kan dock bli farligt stark om hennes gäng går ihop med Jonas och Sonja, eftersom Anna är i Gränslandet och Halil vet man aldrig med heller.
Marie Werkestam - Så passiv och tråkig. Längtar tills hon också åker ut. Glider bara med bakom Iki.
Jonas Källqvist - Den här snubben tar verkligen ingen större plats i gruppen. Men det kan också vara en rätt vettig taktik, det såg vi ju inte minst i senaste säsongen. Är inte helt säker på om jag tycker att han gör det bra eller jag tycker att han inte har någon koll. Lutar åt det tidigare. Kan gå långt!
Lasse Lundholm - Robinsons snackis 2026. Jag är glad så länge han är kvar och irriterar någon. Gick nog lite för långt med kommentaren om att tjejerna borde ha en man hemma som säger åt dom. Hoppades att han skulle lägga sig i Robinson-tävlingen som han insinuerade. Nåväl, vi har minst 1 vecka till med honom!
Sonja Rudqvist - Spelar precis som, och med, Jonas. Håller en passiv stil. Kan definitivt gå långt i tävlingen. Kanske till och med vinnarpotential? Kommer bli delvis skyddad av tjejpakten och har dessutom god fot med alla andra. Stark i tävlingar, speciellt om det bara är tjejer kvar framåt slutet.
Caroline Järgren - Bortbyting som hamnade mitt i kaoset. Tar en något passiv roll i nya lägret vilket är smart. Verkar sympatisk och snäll. Kan också gå långt. Är potentiellt ganska intelligent, bortsett orakelkortleken då.
Lag Syd
Halil Bas - Den turkiska tjuren levererade som bara den i pristävlingen. Spelar smart och läser av rummet väldigt bra verkar det som. Lite av Lasses motsats. Har stor potential att gå långt, men kommer nog att ses som ett extremt starkt hot tävlingsmässigt vilket kan bli hans fall.
Ola Birgersson - Jag vet inte med Ola. Han levererar inte särskilt bra på tävlingar och verkar vara en ganska oskön informell diktator i lägret. Riskerar att åka ur om Hanna hittar hemliga immuniteten? Tror inte han kommer överleva alltför länge i sammanslagningen. Vill spela ett ärligt spel utan pakter och backstabbing, men Robinson är tyvärr inte den arenan, det lär visa sig ju längre tävlingen går.
Nathalie Eliasson - Olas bakgrundsdansare. Riskerar också att åka ur om Hanna hittar immuniteten. Tycker hon är svårbedömd hittills. Har blandat och gett. Kan gå långt i tävlingen, speciellt beroende på hur sammanslagningen utspelar sig.
Hanna Wallmark - Nya Lema som bara gråter hela tiden. Behöver hitta hemlig immunitet för att överleva öråd. 33% risk för dödskalle annars. Personligen hoppas jag hon hittar den och röstar ut Ola.
Gränslandet
Anna Pehrson - Fast i Gränslandet. Skönt tycker jag då hon är en ganska intetsägande person. Men det kan också vara en vettig taktik, det såg man inte minst på tävlingen där hon var sämst men vann för att killarna blev macho och skulle slå ut varandra.
Mensur Berbatovci - Blir mer och mer svårbedömd för varje dag som går. Verkar väldigt tävlingsinriktad och kapabel att hugga folk i ryggen. Spelar enbart för sig själv men ger sken av att spela med de som är mest passande för tillfället. Hoppas ryggen håller!
Aza Altonchi - Äntligen får vi se Aza tillbaka i Robinson! Han må vara ganska grisig i sitt sätt emellanåt, men hans tävlingsanda är beundransvärd. Han är med för att vinna och kommer inte hoppa av som vissa av de andra. Gråter inte heller ut om hur hemskt allt är. Men han är ju inte bra på tävling. Balansbrädan i sista omgången var 100% flax som han i synk försökte få det till någon form av medveten handling. Han lär röra om, eventuellt binder han till sig Lasse till en kill-pakt?
Amadeus Harrysson - Fortsätter att överskatta sig själv men är också fortsatt ganska rolig. En av få människor i Robinson som någonsin har sagt att maten de fick inte riktigt var hans grej. Skönt med lite omväxling från alla "oh my goooood". Kommer säkert stänga Gränslandet, men har först en chans i immunitetstävling tillsammans med Mensur.
Hemskickade/Utvisade/Avhoppade/Utslagna denna vecka och tidigare.
Melina Bozioti - Avhoppad. Åkte till slut hem. Var totalt utfryst vilket hon ändå stod emot bra. Blev helt ärligt behandlad som skit av sitt lag. Kan inte klandra henne om hon tog den enkla utvägen hem även om knät kanske gjorde ont det med.
Carl-Oscar Bodalen - Utslagen. Förlorade en av de mest pinsamma tävlingarna i Robinsons historia. Verkade trött. Hade nog inte kunnat bidra med så mycket mer ändå. Kanske lika bra att åka hem då.
Erika Eriksson - Hemskickad
Aydin Haressi - Utvisad
Lema Yurt - Avhoppad
Waldo Shelton Torres - Avhoppad
Anja Fält Sjöberg - Utslagen
Sebastian De La Vega - Utslagen
Det kommer bli en spännande sammanslagning och ett spännande torsdags-avsnitt!
Mycket spännande immunitetstävling också! Vem åker ifall någon kommer in? Båda skulle skicka Melina men hon är ju inte kvar. Halil har hemlig immunitet som endast gäller veckan ut så vad gör han med den om han blir förpassad?
Också snart dags att stänga Gränslandet vilket kan röra om ordentligt!
Det är väldigt svårgissat hur det ska gå framöver. Jag gissar att det först blir nord mot syd och sedan killar mot tjejer. Hur ska Aza spela? Vad ska Lasse göra? Hur mycket ska Iki gnälla i synken?
Mycket bra säsong hittills!