Citat:
Ursprungligen postat av
hank1338
Tycker det är alldeles för plant för att vara en dödsolycka. Frågan är om hon kan ha kört in i en vägtrumma i diket, dom kan vara förrädiska..
Jaha, nu har vi ännu en tråd där resonemanget "det är för plant/låg maxhastighet/fina planteringar med blommor för att man ska kunna dö vid en rullningsolycka" precis som vid dödsrullningen i Kristianstad dyker upp igen.
Sitter du inte bältad är rundslagningar oerhört farliga olyckor eftersom du då flyger mot varenda hörn av bilen - speciellt med huvudet. Takstolpar, rutor, inredning eller rent av ut ur bilen. Även vid ganska låga hastigheter kan man få en fullträff som dödar en eller gör en invalid.
Använder man inte säkerhetsbältet är skillnaden mellan en ny Porsche Cayenne eller Golf från 1990 inte så jättestor.