Citat:
Ursprungligen postat av
Fridafogel99
Otroligt fin klänning! Jag skulle nog kunna tänka mig ha en klänning som inte sitter 100 om man fick tag på en vintage drömklänning. Men håller med om att hon borde haft tid att ändra den.
Håller inte med dig ang svägerskan (är säkert jättetrevlig), men jag tycker att både bror och svägerska ser ganska mesiga ut. Kanske de inte älskar kameran lika mycket som Elsa bara. Men stör mig på svägerskans leende, hon gapar alltid, som om hon låtsas gapskratta på alla bilder.
Citat:
Ursprungligen postat av
dressingdress
Känslan när ngn uppmärksammar det man själv tänkt på. Svägerskan gapskrikskrattar på alla bilder, så sjukt jobbigt att se, deras unge har redan börjat m detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Heksa
Instämmer! Värfor insisterar hon på at anvenda for små stropless klänningar!? Hon som kallar seg vintage-expert. Gjør ont at bare kolla på ju.
Haha stör mig også på Annas gapande. En jeg derimot vil se mer av er Lizzy som alltid har så fina outfits og sjukt bra frisyr.
Apropos baby bangs: Sofia valde att inte klippa det for det er sitat: bara fint om man er ung, eller er veldig vakker og man måste endra sin klädstil!? What. Det er bara en lite kort lugg, herregud som dom overtenkar alt, så pinsamt å lysna på den podden.
Btw her kan ni kolla storys utan at gi clicks:
https://insta-stories-viewer.com/elsabillgren/
Ursakta for min svorska

Oj, jaha, jag älskar Annas leende och stora skratt. Jag tycker att det ser helt genuint ut och inte fejkat. Tror inte hon gapskrikskrattskränar men gör hon det är det ju lite jobbigt, ja.
Hon förekommer ju ofta i bakgrunden med noll ögonkontakt med kameran utan fokus på andra men men samma skratt så tror det är hennes naturliga minspel. Varken Sigge eller Anna verkar bry sig om att posera och båda verkar vara väldigt snälla människor, framför allt Sigge typ utstrålar vänlighet? Brukar tänka att han ser ut som ett oskyldigt, snällt, välvilligt lamm (med sitt lockiga hår) när jag ser honom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Misirlouie
Ja, verkligen inte ok. Intressant att så många kritiska kommentarer publicerades, flera skrev ju att Elsa framstod som en mobbare mot denna stackars tjej, som gav beröm till 90 %, och som troligen var väldigt ung av språkbruket att döma. Hon bad dessutom om ursäkt på ett väldigt översvallande och undergivet sätt med detsamma men likväl fortsatte arga kommentarer att komma in. Allt för att hon tyckte att bloggen var mindre likriktad förr och saknade den gamla.
Antar att blogginnehavaren inte styrde över kommentarerna på den här tiden, dvs någon annan godkände eller raderade, typ någon anställd på Elle? Annars hade nog inte så mycket kritik mot Elsa publicerats? Men om det var Elsa så är det iaf strongt av henne att även publicera när hon får kritik och blir ifrågasatt.
Personligen fastnade jag för detta inlägg med alla jägarkommentarer under. Tycker iofs inte Elsas originalinlägg var konstigt, ja, det är otäckt att vistas i skogen samtidigt som jägarna gör det. Men kul med kvinnorna i kommentarsfältet som minsann ska klä sig hur de vill var de än är.
https://elsa.elle.se/ni-som-laser/fragor-om-syskon-hartvatt-flytt-och-jagare/
Tyckte även detta, ur ett annat inlägg, var kul:
Citat:
Ögonen storknar. Det är något visst med konstnärshem. Föremål som samlats under många år, en brokig skara minnessaker och inte klassiskt inrett. Årtionden mixas naturligt.
Dvs hur det är för de allra flesta vanliga människor i hemmen också och inte bara för konstnärer. Det säger man ju bland annat i scenografi: även om filmen utspelar sig 1968 har folk inte bara föremål och möbler från 60-talet hemma utan det är ju en blandning av saker från hela uppväxten och från äldre släktingar. Kan lika gärna vara ett typiskt 40-talshem men med några poppiga storblommiga klänningar och plast här och där.
…men jag föredrar Elsa 2026 mot 2006. Fy sjutton vilken jobbig look med lösögonfransar som hänger som stora källarspindlar runt ögonen, knallrött hår, grälla färgkombinationer och icke-matchande mönster och tillgjorda, ”flirtiga” poser a la hjärndöd 1950-talsdocka. Elsa i dag är i mitt tycke väldigt vacker och stilig för det mesta. Flera av hennes looks känns tidlösa. Saknar dock hennes inredning från 5 år tillbaka - det där fantastiska, franska klädskåpet, yviga blommor, gardiner, vackra äldre möbler…
Btw - lite dåligt samvete över att jag skrev att podden lika gärna kunde läggas ned. Jag lyssnade på senaste avsnittet men tyvärr handlar det till väldigt liten del om det det sägs handla om (den här gången om att rensa) och mer om chitchattande om vardagsliv med två väninnor vilket iaf för mig är totalt ointressant. Saknar verkligen djup och kunskap. Fattar att det finns massor av poddar som har det men jag vill gärna lyssna på just mode, smink, inredning, hemmet. Man kan vara smart, påläst, kunnig och leverera med substans ändå. Typ som Ebba von Sydow med sina kungligheter och Susanne Ljungs mer strikta om mode. Synd att nån sån podd inte verkar existera, Billgren Wood har väl haft ambitionen och gjorde några sådana inslag i början men det är ju long gone.