Citat:
Ursprungligen postat av
Joe88
Jag ser fortfarande inte var du hittar "misogynin" i detta.
Och berätta gärna på vilket sätt JAG hycklar. Jag om någon är väl konsekvent här. Det är du som ena stunden benämner påbörjade mänskliga liv som "celler" och embryon, för att i nästa beklaga dig över att "kvinnor inte får födas". Det är du som försvarar abort och kvinnors rätt att bestämma över sina egna kroppar, för att sedan klaga när de gör abort av "fel" anledningar.
Verkligen?
Du ser inte misogynin i att man i Indien låter sina döttrar svälta ihjäl, inte satsar på att ta döttrarna till sjukvård men väl sönerna, låter sönerna äta först....gäller för övrigt även vuxna....Indien har gammal tradition av att männen äter sig mätta först, och kvinnorna i hushållet får det som blir över, vilket automatisk leder till att i tider eller platser med dålig tillgång på föda, så är det flickor och kvinnor som svälter ihjäl först...vilekt altlså också är bidragande till att det fattas 200 miljoner kvinnor i världen.
det antifeministiska hyckleriet är ju uppenbart....
Män = moraliskt "rätt" till fri sex utan konsekvenser...blir det befruktningar av det manliga sexandet....Bah! kvinnors ansvar inte mäns. Män ska inte påtvingas barn mot sin vilja, inte byta blöjor, inte ta ut föräldraledighet eller vab .... Men sex det bara MÅSTE män ha så mycket som det bara går med så många som möjligt, och allra helst utan kondom, annars mår män sååååååååå dåligt. Stackars, stackars män.
Kvinnor = ingen moralisk "rätt" till fri sex, och 100% ansvar för alla konsekvenser...abort? inte på frågan....DU ska stå där och ha ENSAMT ansvar för barn i 18 år, tänk på de små baaaaaarnen! mår kvinnor dåligt av detta? klarar inte kvinnor av detta? det skiter jag i, jag är ju man.
Där har du dubbelmoralen/ hyckleriet. Mer hyckleri än detta går inte få.
Att göra abort för att man inte vill ha barn, inte kan ta hand om barn, inte har förutsättningar/ resurser etc till att ta hand om barn, så är det rätt skäl, rakt igenom... och någonting som är bra moralsikt, eftersom det viktigaste här i livet är inte att celler promt! ska utvecklas till spädbarn utan att barn får värdiga uppväxtvillkor, och sina behov tillgodosedda så de blir välmående trygga människor och inte vrak.
Gör man däremot abort, av egen vilja, eller för att man tvingas av andra, enkom för att man, eller samhället, bara accepterar söner, så är det misogyni.
Att du inte klarar greppa det senare har jag redan sagt får vara ditt problem, alla med normal intelligens fattar detta....att du inte verkar göra det kan jag inte hjälpa dig med, så lägg ner den debatten tack, blir enkom pinsamt.