Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Jo, allt över 300 är ju bra för Elitettan. Men då de hållit på i Div 1 i flera år för att nå eliten inför i snitt 500-600, så var tresiffrigt förvånande lågt i en premiär mot ett topplag när herrlaget inte har match. Jag trodde på minst 1500 inkl ”sällangångare”. Men verkar väl generellt som ”herrpublik” slutat gå på damlagen. Den hypen/trenden är förbi, och man kanske inte längre skall förvänta sig enstaka höga siffror och istället glädjas åt hög grundpublik. Är den som i längden betyder något.
(MFF har förresten sålt 1268 st inför imorgon, vilket väl tyder på att man kommer få runt 1000. Lite dåligt, men ändå ok om man jämför med i höstas)
Måste du vara så negativ? 800 är väl jättebra för Elitettan, med den siffran lär de slå alla publiksiffror i öppningsomgången i Damallsvenskan utom en eller två. AIK sa att de hade sålt ut sin sittläktare men det var ca halva drygt som var full, 1054 i publiken rapporterar de. Ok det finns väl några till som har hemmamatch imorgon som förhoppningsvis kommer över 800.
Men, jag är inne på temat varför hela tiden beklaga sig istället för att anpassa sig efter läget? Man hjälper inte damfotbollen genom att vara konstant fokusera på negativa saker i stället för att lyfta det som är bra. Finns väl nog av den varan från de som inte stöttar damfotbollen. Snart måste det vara dags för flera personer att förstå att Damallsvenskan kommer aldrig att bli en liga där intäkterna baseras främst på jättehöga publiksiffror. Inte ens herrallsvenskan är det. Massor av lag där, för att inte säga de flesta, snittar runt 5000 per match eller mindre. Sen finns några större lag som snittar runt 20 000. De mindre klubbarna skulle inte kunna gå runt med 3000 i publiksnitt om det inte vore för tv-avtal, sponsorer och spelarförsäljning. Det kan inte Vittsjö och Piteå heller. Även om man gnäller över hur lite publik de har efter varje match.
Fotbolls-Sverige är förvånansvärt konservativt, för att inte säga direkt bakåtsträvande ibland. Man vill inte ändra på några system eller principer även om det är urgamla. Inte tänka utanför boxen eller prova något nytt. Bara göra exakt som alltid och allt ska vara exakt som på herrsidan. Det är 2026, det finns internet, Sverige är en del av världen. Hög prio för Damallsvenskan borde vara att få upp samtliga matcher lättillgängligt online med engelsk kommentering. Visa dem gratis till att börja med för en utländsk publik. Den utländska publiken är potentiellt mycket större än den inhemska. Sen tror jag att posterna där damallsvenskan kan få intäkter är:
- Spelarförsäljning
- Sponsorer
- Prispengar i Europa (de kommer att öka, Sverige får del av dem bara man kan hålla sig kvar nära toppen)
- Inkludera internationell publik. Det finns 10 miljoner människor i Sverige, hundratals miljoner i andra länder där intresse för damfotboll finns.
Det kommer inte att göra speciellt stor skillnad om man snittar 500, 1000 eller 2000 per match. Den bredare publiken finns utanför de som går på själva matchen, och då är det inte smart att begränsa sig till endast en svensk marknad, särskilt som det knappt borde vara en merkostnad för ligan att göra matcherna tillgängliga för en internationell publik. Det är så typiskt för Sverige att fokusera enbart på publik på själva matchen som ett mått på framgång, det är inte det enda sättet att få in pengar, och om de som bestämmer gör en analys borde de också märka att det går ganska trögt.