Det stämmer att SIS inte drivs privat.
Det är endast hvb-hem som görs det.
Det ändrar inte att personalen har satt i system om hur de ska förgripa sig på barnen samt att barn hamnar på hvb-marknaden som den beskrivs av polisen.
https://polisen.se/siteassets/dokument/ovriga_rapporter/sis-och-hvb-hem---studie-avseende-kopplingar-till-den-grovt-organiserade-brottsligheten-240718.pdf
Glöm inte att SIS gör upphandlingar om lokaler, konsulter, personal etc som har intresse av att hålla barn på hem.
Man jobbar utöver detta väldigt hårt för att hålla omhändertagandet av var väldigt högt.
Det luktar död hund
Detta går inte att jämföra med den enskilda läkaren eller ungdomsledaren.
Det är strukturellt.
(FB) ”LVU-sekten” påstår att Svenska myndigheter systematiskt kidnappar och säljer barn.
Igen så märker jag att du inte är lika angelägen om barnens säkerhet när de kommer till dessa övergrepp.
Som i många andra fall, det är undantagsfall, det är inga systemfel, etc.
Förneka, förskingra hyckla.
Kriminella täljer guld på hvb-hem.
Barn blir våldtagna på hvb hem.
Omhändertagande processen är rättsvidrig.
Omhändertagandet av barn har förvandlats till en de facto industri där väldigt många aktörer nyttjar utsatta barn för egen vinning.
Barnen far värre, tas i många fall ifrån föräldrar på lögner och oskäliga grunder där de sedan slits sönder av systemet.
Det kommer ut det som lik, totalt mentalt nedbrutna, sjukare och sämre bildade.
Vad ska vi betala för detta för?
Det börjar i att garantera än rättssäker omhändertagande process.
Bara för räddar vi åtskilliga barn från ett hemskt öde.
Där försvinner även ’luv-sekten’ eftersom de vanliga människorna som backar den då inte blir drabbade av denna sjuka process vi har nu.
Marknaden blir inte givande för ohederliga aktörer eftersom utbudet sjunker.
Vi blir inte av med desinformatörerna genom att förneka denna verklighet barn och familjer tvingas igenom.
Endast genom att riva ut rötan blir vi av med den.