Självklart kommer SSAB att drabbas av EU:s svängiga priser och den generella elbrist som skapats i Europa. Det finns ingen orsak att svenskar skall behöva sponsra industrin på våra elräkningar. Vi skall inte ha som Tyskland. - Speciellt låga priser för industrin och motsvarande höga för folket.
Citat:
... Germany generally has lower electricity prices for its industry compared to private households, although German energy prices are among the highest in Europe for both sectors. Energy-intensive industries pay significantly less than households because they are exempt from many taxes, levies, and grid fees.
Utsläppsrätterna är.en bluff. Systemet har funnits i 20 år utan att höja priserna för utsläpparna och nu är världen på väg bort från koldioxidjakten. T.o.m. EU har talat om att minska böterna för utsläpp.
Lägg på kostnaderna för SSAB:s lån på enorma 50 miljarder.
Man håller på att sänka SSAB. På sikt kan det bli konkurs.
Stegras roll I detta är att skapa grön hysteri. Det är helt vansinnigt att lägga ett stålverk utan direkt hamn och samtidigt driva lobbying för ökade järnvägsförbindelser.
Man genomför Sveriges största muddringsprojekt I modern tid. Det kallas Malmporten. Den som inte ser att EU håller på att ställa om Sverige till råvaruproducerande koloni vill inte se verkligheten.
Strömmen går redan till Tyskland och sedan EU blockerat Ryssland går den alltså.även till Finland.
Man placerade Stegra där.det ligger för att
* dra med SSAB i grön katastrof
* kunna lobba för ökade järnvägsförbindelser för att kunna tömma Sverige snabbare på malm
* kunna bygga ut hamnen och genomdriva det största muddringsprojektet i Sverige i modern tid, vilket gynnar de tunga sjötransporterna av malm
* kunna fortsätta sänka Norrland, precis som Northvolt, med ett förlustföretag som t.o.m. ser ut att kunna dra med sig SSAB i fallet.
Northvolt drog med sig lokala byggföretag i fallet. Stegra ser ut att kunna dra med sig SSAB. Dessutom ryker Luleås billiga fjärrvärme.
Flera trådar har diskuterat avfolkning i Skellefteå och Boden.
Den som inte ser helhetsbilden vill inte se den.