Citat:
L har dock envetet, målmedvetet och lyckat drivit frågan om att öka löneklyftorna i samhället och hålla exempelvis undersköterskor och sjukvårdsbiträden, ja även lager, industri, restaurang såklart, på så låga lönenivåer som möjligt. Gällande industrin kanske det kan ses som nationalekonomiskt vettigt, även om arbetarna får betala med sämre löner och arbetsmiljö, men inom vården använder politikerna från alla partier glatt invandrare som lönesänkare mer än kompetenshöjare.
Ett arbetes status sjunker dessutom, och varför är värt en egen tråd annorstädes, om många invandrare börjar jobba i yrket; det är idag en starkare markör på vilket status ett yrke har än om kvinnor har börjat arbeta i det. "Men läkare då?", ja, läkare har fortsatt hög status och de flesta invandrade läkare är från andra EU-länder. Sedan gammalt anses f.ö en tysk, brittisk och kanske fransk brytning som aningen meriterande inom akademiska yrken, så ingen statussänkning där.
Det finns många goda skäl till invandring, men att "vården behöver det" är bara trams och dålig planering, klart Sverige ska kunna utbilda och avlöna den vårdpersonal vi behöver. Få andra länder har bättre förutsättningar. (Dessutom behövs vårdpersonal oftast bättre i sina ursprungsländer än här)
Skulle tro att rådande politik med mål att fylla vården med invandrare faktiskt sänker andelen människor som ser vården som ett framtidsyrke de vill satsa på. Det gäller oavsett om man pratar om invandrare eller infödda, även om de invandrade har färre valmöjligheter så oftare hamnar på arbeten de egentligen inte är helt nöjda med.
Men givetvis är det 100% idiotiskt och omänskligt att utvisa etablerade skötsamma invandrare som bjudits hit..
Kontentan av mitt svammel är alltså att L skördar som de sår, de har sått ett samhälle med ökande klyftor och vill fortsätta på den vägen. Det kommer att gynna egoister som går till M och egoister/rasister som går till SD, men vem ska gå till L? Centerväljare som är emot invandring?