Citat:
Ursprungligen postat av
KavlaUpp
Jag försöker bli av med fett och ligger på ett kaloriunderskott så ofta jag kan och det brukar bli sex dagar av sju på en vecka. Håller alltså i det ganska bra även om det går segt.
Men idag. Har druckit massa folköl, ätit två påsar popcorn (500 kcal per påse) och kommer att äta något innan läggdags då jag redan är väldigt hungrig. Kommer säkert att hamna på över 3000 kcal och jag brukar ligga på max 1700kcal per dag. Vet inte exakt mitt dagliga behov då det är omöjligt att räkna ut.
Hur mycket skada gör detta? Känns som att man kommer gå upp två kilo och lägga på sig massa fett, ni vet känslan.
Jag låg som minst på strax över 8% kroppsfett på 78 kg vikt. Dock var det bara kul ungefär 2 mån, sen förstår man inte varför man gör sånt.
Jag har aldrig någonsin hållit på och vägt varenda korn och gram och jag har ALLTID haft sån dag exakt varje vecka. Och den var betydligt värre än din.
Kunde va pizza till lunch följt av ett paket punchrullar på dagen. Åt bra middag dock men en hel ben and jerrys på kvällen. Lite smått emellan där om suget kom. Men så fort klockan slog 00.00 till söndag så var det tillbaka till bara ren vanlig mat.
I det vardagliga äter jag alltid mackor med typ marmelad på morgonen tillsammans med kvarg. Ibland lunch ibland inte. Ofta godsaker och lite kvällsmacka.
Tränar Max 3 dagar i veckan och ligger runt 11-12% kroppsfett på 76 kg.
Ska du tävla? Ja då behöver du följa allt noggrant u det lång period.
Ska du inte tävla och bara gå ner i vikt så sluta göra det jobbigt. Är bra. Ät mindre? Och rör på dig. Ät gott när du känner att du måste