Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Vetenskapen kan förklara extremt mycket om livets uppkomst och om evolutionen.
Du kan inte förklara någonting om HUR "Gud" trollade fram Adam och Eva (eller den första cellen, om din personliga tolkning av Bibeln är att Adam och Eva är bevingade ord för celler). Din trovärdighet är därför lika med noll eftersom din världsuppfattning bygger på magi och inte på att observera naturen så som den är.
Där finns såklart en orsak till varför just namnen/orden - Adam och Eva.
Faktisk och logiskt är Adam och Eva båda benämnda som - adam,
Adam håller betydelse jord, ja faktiskt röd jord, vi behöver inte vara fullständigt tillknäppta så vi inte kan tänka oss att ”jord” i denna skapelse kontexten inte skulle kunna vara som tex lera/sörja/sump, och i vetenskapligt perspektiv var det just i ett sådant förhållande liv uppkom .
Varför var då den ”andra” adam kallad Eva ? ”eva” håller betydelse som att samlas kollektivt, och så var och är det ju, att livet som uppkom grupperade sig.
Budskapen i Bibeln är mångfacetterade, menat för ett progressivt förstående, likt en skolgång, fast i denna form fantastiskt utvecklat sa att man bara behöver ett studiematerial- Bibeln….och ett förstånd.